2013. február 16., szombat

Nincs megállapodás az EMMI és a PDSZ között


"...A kormányzat fatális kompromisszumképtelensége kikényszeríti a legkeményebb érdekérvényesítő eszköz –a sztrájk – alkalmazását. Erről a jövő héten születik döntés.Csatlakozásra hívunk – szakszervezeti hovatartozástól függetlenül - minden pedagógust, minden közalkalmazottat, minden szülőt - mindenkit, akik valódi felelősséget éreznek hazánk jövőjéért. Az oktatás kérdése, az ország boldogulása nem lehet a pártos zsákmányszerzés, ideológiák, egyéni törekvések megvalósulásának territóriuma. Nem lehet pártszimpátia, vallási hovatartozás kérdése. Mert közügy!"  


Mendrey László elnök beszámolója 

2013. február 15-én befejeződtek a PDSZ és az EMMI képviselői között a sztrájktárgyalások.  A szakszervezeti delegáció kompromisszumos javaslatokat fogalmazott meg az alábbi kérdésekben:
-   A 2012/2013 – as tanév végeztével történjen meg a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ működésének átvilágítása. Ahol az indokolt maradjon a január elsejével bevezetett „rend”, ott azonban ahol az eddigi fenntartó önkormányzatok –az állam által előírt feltételek biztosításával – vállalják (volt) intézményeik ismételt fenntartását és működtetését, legyen erre lehetőség.
-  Az igazgatók munkáltatói jogkörét ne csorbítsák indokolatlanul. A kinevezések, és munkaviszony megszüntetések kérdésében a véleményezési jog helyett, kapják vissza az egyetértés jogát.
-  A pedagógus életpályamodell bevezetése ne járjon együtt a munkaterhek növelésével. A köznevelési törvény rendelkezései szerint a munkáltató rendelkezik a pedagógusok heti teljes munkaidejének 80 százalékával. Ő dönti el, hogy a tanítással/neveléssel lekötött órák feletti idősávban milyen pedagógiai feladattal bízza meg a pedagógust. A mindenkori gazdasági helyzet, a mindenkori politikai akarat függvényében ez áttekinthetetlen és elfogadhatatlan helyzetet eredményezhet, súlyosan növelve a pedagógusok egyébként is kiugróan magas munkaterhelését, s jelentős létszámleépítéssel járhat. 
- Mivel nem tisztázott, hogy a költségvetés tartalmazza- e az életpályamodell bevezetéséhez szükséges összeget, ezért javasoltuk, hogy a kormány felelős képviselője vállaljon garanciát a béremelés 2013. szeptember elsejével történő megvalósítására, s arra, hogy ez nem jár létszámleépítéssel.
- Mivel a közalkalmazottak hosszú évek óta semmilyen bértábla szerinti béremelésben nem részesültek –ellenben számtalan megvonást voltak kénytelenek elszenvedni - 13. havi fizetés, szakkönyvtámogatás, cafetéria stb. – javasoltuk számukra a 20%-os , közalkalmazotti bértábla szerinti emelést. A megvalósítás, ütemezés kérdésében nyitottak voltunk. Mivel a közalkalmazottak túlnyomó többsége az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó intézmények munkavállalója, fontosnak tartottuk, hogy a minisztérium is támogassa érdekeik megvalósulását.
Az Emmi tárgyalódelegációja követeléseink –bármilyen szintű – teljesítésétől elzárkózott. Mint elmondták, már a tárgyalások megkezdése előtt tudták, hogy nem fognak engedni semmilyen téren sem. Számukra egyedül elfogadható az lett volna, ha a PDSZ is csatlakozik a megegyezéshez, amit a PSZ, az MKSZSZ és az Oktatási Vezetők Szakszervezetének vezetői aláírtak. Az a tény –mely egy múlt heti közvélemény kutatásból kiderült - hogy a pedagógusok 66 %-a nem ért egyet az átalakítással, s ezt a társadalom többsége is elutasítja, láthatóan nem foglalkoztatja a minisztérium képviselőit.
Attól eltekintve, hogy a közoktatás nem feltétlenül azonos azzal, amit a hatalom mindenkori gyakorlói - politikai szempontjaik prioritását megfogalmazva -, annak tartanak, megdöbbentő az államtitkárság pénteki sajtónyilatkozata, melyben a PDSZ-t homályos célok képviseletével, s  zavarkeltéssel vádolj meg.  A hatalom képviselői ismét jogot formálnak arra, hogy megnevezzék a jókat, s pellengérre állítsák a rosszakat. Evidenciának tűnik a transzmissziós szíj újrahasznosítása, a jó állam gondoskodó (atyáskodó) szerepének hangsúlyozása, s az erről másként gondolkodók besározása.
A PDSZ nem tehet mást, mint amire választmánya felhatalmazta. A kormányzat fatális kompromisszumképtelensége kikényszeríti a legkeményebb érdekérvényesítő eszköz –a sztrájk – alkalmazását. Erről a jövő héten születik döntés.
Csatlakozásra hívunk – szakszervezeti hovatartozástól függetlenül - minden pedagógust, minden közalkalmazottat, minden szülőt - mindenkit, akik valódi felelősséget éreznek hazánk jövőjéért. Az oktatás kérdése, az ország boldogulása nem lehet a pártos zsákmányszerzés, ideológiák, egyéni törekvések megvalósulásának territóriuma. Nem lehet pártszimpátia, vallási hovatartozás kérdése. Mert közügy!       

                        A PDSZ egy korábbi demonstráción (még az előző kormány intézkedései ellen)
                        Forrás: Tanárok a közoktatásért Facebook-csoport

2013. február 14., csütörtök

Szolidaritási nyilatkozat - Értetek is tüntetünk


Közlemény Hofekker Ferenc elbocsátásának tárgyában

A Hallgatói Hálózat pécsi tagjait is megdöbbentette az a hír, hogy Hofekker Ferencet, a Független Demokratikus Szakszervezet elnökét, aki többször is szót emelt a pécsi tömegközlekedésben részt vevő buszok műszaki állapota miatt, elbocsátották állásából. Hofekker nevéhez köthető az a 2012. december 21-i figyelemfelkeltő akció is, melynek során a buszsofőrök reggel nem indították el rossz állapotú buszaikat.

Pécsett élő, tanuló illetve dolgozó állampolgárokként tűrhetetlennek tartjuk, hogy egy, a közösség érdekében tevékenykedő vezetőt azért távolítanak el az állásából, mert felhívta a figyelmet a buszok rossz műszaki állapotára. Mint felelős magyar állampolgárok, elutasítjuk a másik fél ellehetetlenítésével járó, a felelősségteljes szakértelem meg nem becsüléséről tanúskodó lépéseket, melyek nem összeegyeztethetőek egy demokratikus jogállam működésével.

A Baranya Megyei Akciószövetség közleménye szerint a szakszervezet működését is ellehetetleníti az, hogy Hofekker Ferenc munkaviszonyának megszüntetését követően nem léphet be volt munkahelyének területére. Tiltakozunk az ellen, hogy ilyen közvetett módon is korlátozzák egy demokratikus intézmény működését!
Támogatjuk a Baranya Megyei Szakszervezetek Akcióegységének kérését: Hofekker Ferencet helyezzék vissza állásába, és Pécs MJV Önkormányzata vizsgálja ki a buszok műszaki állapotát, tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a pécsi tömegközlekedés biztonságos legyen, hisz annak megfelelő állapota valamennyi városlakó és ide látogató érdeke! Nem a problémák szőnyeg alá söprését, hanem megoldását várjuk!


"Dudi Levente, a Rendőr Szakszervezetek Védegyletének alelnöke, a Független Rendőr Szakszervezetét is képviselve elmondta (...) személyes kudarcként éli meg, hogy gyermekeik ahelyett, hogy tanulnának, vagy dolgoznának, kénytelenek az utcán és az egyetemeken tiltakozni. Szerinte a fiataloknak másra kellene használnia a kreativitásukat, és azért kényszerülnek megmozdulásokra, mert a középkorúak nem tudták az érdekeiket kellőképpen érvényesíteni. Leszögezte: sajnálja, hogy így történt, de büszke az érdekeikért kiálló fiatalokra."

Sajtó: http://pecsistop.hu/regio/szolidaris-diakok--szolidaris-varoslakok/1122733/

http://www.pecsiriport.hu/koezelet/4140-ertetek-is-tuntetunk.html

http://www.bama.hu/baranya/kozelet/nem-csokkentik-a-meghibasodasok-miatt-a-jaratok-szamat-484030



„Értetek is tüntetünk”

Pécs polgárai is jól ismerik ezt a jelszót, hiszen a diáktüntetések során itt is gyakran felhangzott a város utcáin.
            Komolyan gondoltuk a kiáltást, és nem csak mert a diploma Magyarországon mind az egyén, mind a társadalom szempontjából megtérülő befektetés – ahogy az már a Rektori Konferencia Elnökségének közleményéből is kiderült – hanem a városért is, hiszen Pécs élete immár elválaszthatatlanul összefonódik az egyetem létével.
            Pécsett számos ember és cég megélhetése függ az egyetemtől. Az egyetem a városban a legnagyobb munkaadó, mintegy 6500 embert foglalkoztat, nem csak oktatókat és diplomásokat. Jelenleg a PTE-n az oktatók száma 1212 fő; ám az egyetem a klinikák egészségügyi alkalmazottjai (2855 fő) mellett munkát ad 1272 adminisztratív dolgozónak és 609 fizikai dolgozónak is (takarítószemélyzet, portások stb.), valamint számos kutatónak, szakoktatónak és a gyakorló intézmények pedagógusainak. (Ez utóbbi 572 főt jelent.) A leépítések, melyekre az egyetem az eddigiekben rákényszerült, és további forráskivonások esetén a jövőben is kényszerülni fog, valamennyi szférát érintik, és érinteni fogják.
            Az egyetemi hallgatók és dolgozók közvetlen fenyegetettsége mellett az egyetem működésének veszélybe kerülése a város egészére ijesztő hatással lehet. Nappali tagozaton 2011 őszén 18660 hallgató tanult, ebből 17901 fő Pécsett és 759 fő a szekszárdi karon. Újabb adatok sajnos nem állnak rendelkezésünkre, de annyi bizonyos, hogy 2012-ben ez a szám csökkent. A Pécsett tanuló diákok jelentős hányada nem pécsi lakos. Ez a hallgatói tömeg komoly vásárlóerőt képvisel, melyre számos szolgáltatás épül (albérletek, nyelviskolák, fénymásoló szalonok, éttermek, kocsmák). A hallgatók fogyasztásukkal felpezsdítik a kiskereskedelmet, a vendéglátást, plusz bevételeket és lehetőségeket jelentenek a kulturális szférában (színházi előadások, koncertek, kiállítások, különféle kulturális rendezvények; sőt sokan közülük – a művészeti karra járók, színház szakosok – maguk is tevékenyek ezeken a területeken). A hallgatói létszám csökkenését sajtóinformációk szerint már 2012 őszén megérezte a pécsi albérletpiac, és tudjuk, hogy a válság miatt számos vendéglátóhely is nehézségekkel küzd, a Csillag esete nem egyedi. A hallgatói létszám drasztikus csökkenése, vagy az egyetem esetleges bezárása csak tetézné a bajokat.
            A munkalehetőségek mellett az egyetem az itt lakók számára a társadalmi felemelkedés lehetőségét jelenti. A 2011-es felvételi statisztikákból kiderül, hogy a PTE-re jelentkezők csaknem 60%-a a Dél-Dunántúli régióból kerül ki. Legfontosabb szerepet a társadalmi mobilizációban a PTE IGYFK játssza, ott ugyanis a jelentkezők közel 50%-a Tolna megyei, míg valamivel több, mint 25%-a Baranya megyei. Bár a jelentkezéseket bizonyára több tényező befolyásolja, a lakóhelyhez közelebb eső felsőoktatási intézmény választása nyilván kisebb anyagi terhet ró a családokra. (pl. alacsonyabb útiköltség, az ingázás a megemelkedett kollégiumárak mellett olcsóbb, mint a kollégium, otthoni étkezés lehetősége, stb.). Ezért a régió nehezebb helyzetben lévő családjai számára különösen elengedhetetlen a PTE léte.
            Sok család számára tandíj nélkül is komoly nehézséget jelent gyermekeik egyetemre járatása. Mi azonban nem tartjuk kívánatosnak, hogy az egyetemi tanulmányok folytatása kiváltság legyen, ezért minden eszközzel meg akarjuk akadályozni az államilag finanszírozott férőhelyek számának csökkentését, leépítését. Ezzel ugyanis az eleve nehezebb helyzetben lévők egyáltalán nem tudnának bekerülni a felsőoktatásba, ahogy erre már sokan rámutattak.            Mindemellett, ahogy az már több fórumon is elhangzott, a diplomások körében kisebb a munkanélküliség, mint a diplomával nem rendelkezők körében, így kevésbé veszik igénybe a szociális juttatásokat, emellett nagyobb bevételük miatt magasabbak az adóbefizetéseik is. (Baranya megyében decemberben a Munkaügyi Központ statisztikája szerint 28566 regisztrált munkanélküliből mindössze 1337 volt diplomás, Pécsett 9910 munkanélküliből 867.) A diploma tehát valóban jó befektetés, mely minden magyar állampolgár nemcsak pillanatnyi jólétét befolyásolja, hanem az egyénen kívül az egész közösség jól jár a diplomások adóbefizetéseivel, illetőleg hozzáadott értéket teremtő munkájával is. A képzett munkaerő vonzó lehet hazai és nemzetközi cégek számára is, melyek adóikkal gyarapítják az államkasszát, és nem kizárólag a diplomásoknak nyújthatnak munkalehetőséget. (Pl. Pécsett a Hauni és az IT Services).
            Mi, akiket első pillantásra is közvetlenül érint az egyetem sorsa: középiskolai diákok, középiskolai tanárok, egyetemi oktatók és egyetemi hallgatók, már összefogtunk, hogy érdekeinknek közösen adjunk hangot. Mindeközben azonban látjuk, hogy a környezetünkben más problémák is vannak, és tudjuk, hogy ezek éppen annyira érintenek bennünket, mint ahogy a mi gondjaink is hatással vannak mások életére.
            Nem csak a városnak, a városban élőknek fontos az egyetem, hanem az egyetemnek, az egyetemi polgároknak és a tanulóknak is fontos, hogy működjék a város, a közösségi szolgáltatások, jó legyen a közbiztonság, színvonalas a tömegközlekedés, az oktatás és az egészségügy, hogy legyenek jól menő vállalkozások, melyek adóbevételeket generálnak és munkahelyeket teremtenek. Különösen fontosnak tartjuk a jogbiztonság kérdését, olyan társadalomban szeretnénk élni, melyben léteznek munkavállalói jogok és munkához való jog. Ennek érdekében szolidárisak vagyunk azokkal a munkavállalói illetve munkanélküli csoportokkal és szervezeteikkel, amelyek hasonló célok érdekében emelik fel a hangjukat, szerveznek akciókat.
            Felelős magyar állampolgárokként aggaszt bennünket a demokrácia állapota egy olyan országban, ahol egyik napról a másikra veszik állami tulajdonba a polgárok nyugdíjmegtakarításait, ahol az alkotmánybíróság egy döntéstét a miniszterelnök életszerűtlennek nevezi, és az alkotmány maga, úgy látszik, már csak arra jó, hogy legyen mit átírni. Ahol az adóbevételekből finanszírozott közszolgálati média a hiteles tájékoztatásnak még a látszatára sem törekszik, ahol a cigányozás és a zsidózás a közbeszéd része, és a kormányzó párt csak elvben áll ki minden állampolgára mellett. (A sort sajnos hosszan lehetne folytatni.)

Egy társadalomban az emberek érdekei sokszorosan összekapcsolódnak és összefonódnak.  Ne hagyjuk, hogy ezt elfejtessék velünk! Ne engedjük, hogy az egyes társadalmi csoportokat egymással szembefordítsák, egymás ellen uszítsák! Támogassuk egymást törekvéseinkben! Csak egymásra figyelve, együtt építhetünk, szebb, jobb, sikeresebb és boldogabb Magyarországot!

2013. február 9., szombat

Kiáltvány a magyar oktatásügyért


A magyar kormány oktatáspolitikáját az elmúlt két és fél évben brutális forráskivonás, mértéktelen és irracionális hatalomkoncentráció és az intézményi autonómia tudatos leépítése jellemezte. A rendelkezések rendszeresen megsértették a szülők és a diákok szabadságjogait. A kormányzat nem hajlandó érdemi egyeztetésekre az érintettekkel és a szakértőkkel, önkényes, parancsuralmi módszerekkel irányítja a közoktatást, a felsőoktatást és a tudományos kutatást, és semmibe veszi az európai uniós célokat.
A kormány felelőtlen politikája az oktatás minden szintjén visszafordíthatatlan károkat okoz. Megkezdődtek a tömeges elbocsátások, fontos intézmények és szolgáltatások szűnnek meg sorra, a diákok és a tanárok nap mint nap szembesülnek érdekeik sérelmével. A lehetőségek rohamos szűkülése súlyos minőségromlást és a társadalmi egyenlőtlenség növekedését okozza. Félő, hogy a mai oktatáspolitika hosszabb távon oda vezet, hogy Magyarország reménytelenül leszakad a fejlett világtól.
Mi, az oktatási rendszer felhasználói és működtetői, diákok, tanárok, szülők, egyetemi hallgatók és oktatók, civil hálózatok és érdekvédők, tiltakozunk a kormány oktatáspolitikája ellen és az alábbiakat követeljük:
Helyi, szakmai és intézményi autonómiát!
A tisztán hatalmi érdekeket szolgáló állami túlközpontosítás nem rendet, hanem káoszt és kiszolgáltatottságot szül mind a közoktatásban, mind a felsőoktatásban. A szakmai önállóságuktól és forrásaiktól megfosztott iskolák nem képesek alkalmazkodni a helyi körülményekhez, a gyerekek és a szülők igényeihez. A közoktatást gúzsba kötő és a diákokat értelmetlenül túlterhelő kerettanterv korszerűtlen és ideologikus, ellentétes a minőségi oktatás követelményeivel. A felsőoktatásban a kormány kézi vezérlésre és a szakmai-tudományos szempontok háttérbe szorítására törekszik, ezt a célt szolgálja a kancellárok kinevezése. Az egyetemek kutatási tervét csakúgy, mint a keretszámok szakokra osztását, a tandíjmentesség és az ösztöndíjak odaítélését az egyetemek  szakmai vezetői tudják a legkörültekintőbben megtervezni.
·         Követeljük, hogy az állam adja vissza az iskolákat és a forrásokat az erre vállalkozó önkormányzatoknak, a szakmai-pedagógiai kezdeményezés lehetőségét a tanári közösségeknek, a nevelés jogát a szülőknek!
·         Követeljük, hogy ismerjék el és tiszteljék a társadalmi szervezetek, alapítványok, független iskolák szerepét az oktatásban!
·         Követeljük a felsőoktatási intézmények teljes körű, szakmai, pénzügyi és szervezeti autonómiáját!
A minőségi oktatást garantáló finanszírozást!

A kormány elsősorban a szociális, a kulturális, az egészségügyi és az oktatási kiadásokon spórol. A közintézmények és a közférában dolgozók örökös vesztesei a kormányzati ígérgetéseknek. Ígéretek helyett garanciákra és azonnali intézkedésekre van szükség.

A közoktatásban megdöbbentő mértékű a forráshiány. Az államosítás költségeit alultervezték, óriási és szükségtelen állami infrastruktúra kiépülését tapasztaljuk, miközben a pedagógusok jövedelme a tavalyihoz képest is csökken. A forráskivonás súlyos károkat okoz a felsőoktatásban, és a kormány által lebegtetett ígéretek a források visszapótlásáról követhetetlenek és bizonytalanok. Napirenden vannak a tömeges elbocsátások, intézménybezárások, kényszernyugdíjazások, ami a szükségszerűen hozza magával az oktatás és a kutatás minőségének romlását.

·         Követeljük a közoktatásban dolgozók 20%-os béremelését változatlan munkaterhelés mellett!
·         Követeljük, hogy az idei évre a kormány a felsőoktatás finanszírozását biztosítsa a 2011-es szinten!
·         Követeljük, hogy a jövőben a magyar állam legalább a GDP 1%-át fordítsa felsőoktatásra!

Kiszámítható oktatásirányítást!

A hosszú távú stratégia nélkül hozott döntések, a szeszélyes rögtönzések, az előkészítetlen, erőltetett tempóban végrehajtott iskola államosítás diákot és tanárt, szülőt és egyetemi oktatót, vezetőt és beosztottat egyformán lehetetlen helyzetbe hoztak. Az egész közoktatási intézményrendszer bürokratikus és túlcentralizált, intézmények százainak sorsa vált bizonytalanná. Nincs őszinte beszéd a várható elbocsátásokról.
Az egyetemi felvételről, az ösztöndíjak feltételeiről és az államilag finanszírozott helyek számáról jóformán hetente jelenik meg új, az előzőekkel ellentétes információ, ami sok tízezer fiatal számára teszi tervezhetetlenné a jövőt. A munkavállalási szabadságot korlátozó, európai uniós alapjogokat sértő hallgatói szerződés arra kényszeríti a fiatalokat, hogy a kiszámíthatatlan jövőre vállaljanak kötelezettséget, ami inkább elriasztja őket a magyar felsőoktatástól, mintsem hogy itthon tartaná. A felsőoktatás irányításáról a kormány kétes kompetenciájú gazdasági szereplőkkel tárgyal, miközben a szakértőket és az egyetemi polgárokat semmibe veszi.

·         Követeljük a szakmai alapokon nyugvó, széleskörű egyeztetések során kidolgozott, kiszámítható állami támogatást biztosító oktatásirányítást!
·         Követeljük, hogy a tanulói utak legyenek tervezhetőek, az új felvételi rendszert felmenő rendszerben vezessék be, a keretszámokat legalább két évvel előre jelentsék be!
·         Követeljük a hallgatói szerződés eltörlését!
·         Követeljük a gazdasági szempontok mellett az oktatási-tudományos színvonalat is szem előtt tartó felsőoktatási reformot!

Egyenlő esélyeket, méltányosságot az oktatásban!
Bár a kormány előszeretettel hivatkozik az oktatás központosításának indokául az esélyegyenlőség növelésére, oktatáspolitikája, tartalmi szabályozási előírásai valójában a társadalom szétszakadásával fenyegetnek. Ezt csak úgy lehet megakadályozni, ha az oktatás minden területén az egyenlőtlenségek felszámolására és a méltányosság elvének érvényesülésére törekszünk, és azt a célt tűzzük ki, hogy mindenki hozzáférhessen a minőségi oktatáshoz.

·         Követeljük, hogy a közoktatásban kapjanak kiemelt támogatást a hátrányos helyzetűekkel, szegényekkel foglalkozó intézmények!
·         Követeljük, hogy az etnikai és szociális elkülönítés semmilyen formában ne térjen vissza a közoktatásban!
·         Követeljük, hogy a hátrányos helyzetű diákok kapjanak kiemelt állami segítséget a felsőoktatásba való bekerüléshez, illetve az egyetemi évek alatt.


NEM VISELJÜK EL A DILETTANTIZMUST!

EL A KEZEKKEL AZ OKTATÁSTÓL!


A PDSZ állásfoglalása a pécsi PTE Babits Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskolában történt eset kapcsán


Elítélendő a diákok megfélemlítése, ám az eset nem az egész iskolát minősíti, mivel - ne felejtsük el - a Babits Gyakorló Gimnáziumban tanít az a pedagógus is, aki elsőnek emelte fel a szavát a tanulót ért jogellenes eljárás ellen.
Fontosnak tartjuk azonban, hogy minden intézményben az iskolavezetés szerezzen érvényt a gyermeki jogoknak, jelesül az ENSZ Gyermekjogi Egyezményében foglaltaknak, melyet hazánk is aláírt és törvényben kihirdetett, és amely biztosítja a gyermek mint az emberi közösség tagja számára azt a jogot, hogy „minden őt érdeklő kérdésben szabadon kinyilváníthassa véleményét" hogy tiszteletben tartsák a gyermek jogát a gondolat- lelkiismeret- és vallásszabadságra, és ismerjék el a gyermekek, fiatalok egyesülési és békés gyülekezési jogát.


Előzmény: a Babits Gyakorló Gimnázium egyik tanára közzétett egy Facebook-üzenetet, amelyben arra hívta fel a figyelmet, hogy a gimnázium egyik diákját az egyik tanár megfenyegette azzal, hogy kezdeményezi a tanulói jogviszonyának a megszüntetését a Hallgatói Hálózatban és a Középiskolás Hálózatban folyatott tevékenysége miatt. 


A TASZ és a HAHA diákoknak készült  jogi tájékoztatója innen tölthető le: http://hallgatoihalozat.blog.hu/2013/02/06/tudd_mihez_van_jogod_2_0_itt_a_haha_frissitett_jogi_kisokosa

2013. február 6., szerda

Egyetemes összeomlás - 2013. február 11.

Kedves Kollégák! 
Vegyetek részt a diákok által szervezett tüntetésen, a Szabadegyetemen! Az oktatás egészének léte a tét. Nehogy már arra várjunk, hogy tanítványaink tegyék meg azt is, ami a mi dolgunk lenne! 




TÜNTETÉS február 11.-én, 17 órakor!


Középiskolások, egyetemisták, oktatók, tanárok és szülők!



A pécsi Középiskolai Hálózat és Hallgató Hálózat közös demonstrációra hív Mindenkit, akinek számít a jövője!
Itt az ideje, hogy a középiskolai diákok és egyetemi hallgatók Együtt szólaljanak fel saját érdekükben!

Mi nem történelemkönyvekben akarjuk olvasni a saját történelmünket, hanem megélni azt! Mi is felelősséget tudunk és akarunk vállalni a jövőnkért! A gyülekezés, a közös véleménynyilvánítás a demokrácia klasszikus eszközei, élni kell velük! 

Mi még fiatalok vagyunk, nem akarjuk a reményt elveszteni! A mi korosztályunk nem megalkotója ennek a rendszernek, csak passzív elszenvedője hibáinak. Lehetőséget akarunk kapni, hogy rendbe tegyük mindazt, ami most elromlani látszik! És kiderült, a lehetőség nem egyénenként adatik meg. Lehetőséget akkor kapunk, ha együtt lépünk fel!

Nagy a felelősségünk, hiszen a kormány kommunikációjának, halogatott tárgyalásainak, részmegállapodásoknak becézett porhintéseinek célja, hogy kifogják a szelet a vitorlánkból! Mert spontán tüntetéseink az eddig hallott legőszintébb hangot ütötték meg!

Úgy tűnik, nem értik, hogy nem valami ellen állunk ki, hanem valamiért! Azóta az is nyilvánvalóvá vált, hogy a passzivitással olyan kockázatot vállalunk, ami veszélybe sodorja a város egyetemének fennmaradását. Több ezer munkahely és a város jövője forog kockán! Mi lesz a város sorsa az Egyetem összeomlása után?

Többé nem hozhatnak döntést az érintettek bevonása nélkül, mi is részesei akarunk lenni egy valódi, átgondolt, a jövőnk és az ország érdekeit maximálisan szem előtt tartó köz- és felsőoktatási reform előkészítésének! Követeléseinkhez ragaszkodunk, ultimátumot adtunk a kormánynak. Ez az ultimátum február 8.-án lejár!

Várjuk a diákokat, egyetemistákat, tanárokat, oktatókat, szülőket, mindenkit, akit érdekel az oktatás és a város jövője.

Gyülekezés: febr. 11., 17:00, 
Pécs, 48-as tér

A tüntetés a 48-as térről a Széchenyi térre vonul, majd csatlakozik ahhoz a tömeghez, ami a Pécsi Szabadegyetemről (http://www.facebook.com/events/288073504649043/?ref=ts&fref=ts) érkezik, és velük együtt vonulunk a PTE BTK 
(Ifjúság útja 6.) épületéhez.

Pécsett is minden a legnagyobb rendben történt Kunóék szerint, csak...


Pécsett a tanárok ugyanúgy, ahogy az egész országban, a korábbi évek gyakorlatához képest késve kapták meg illetményüket. Nem kapták meg a kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítést akkor sem, ha a pedagógusnak korábbi döntés alapján havi rendszerességgel járt a kereset-kiegészítés, magyarán akkor sem, ha a többletfeladat maradt, csak a munkáltató személye változott januártól.
Nem készültek el a magasabb fizetési fokozatba lépések esetében az átsorolások, így akinek a háromévenkénti magasabb fizetési fokozatba lépés januárban volt esedékes, nem kapta meg az emelt illetményt. 
Ebben a hónapban még nem jött bérkompenzáció, mivel mindenki, aki jogosult, csak a napokban nyilatkozott erről, tehát ezzel is alacsonyabb az átutalt összeg.
A cafetéria-elvonást Pécsett nem érzékeltük, mivel azt már a pécsi önkormányzat korábban megvonta tőlünk.
A cafetériával kapcsolatos Marekné Pintér Aranka-i üzenetek egyébként azért érdekesek, mert most már egy munkáltatóhoz tartozunk, és jogilag aggályos lenne, hogy azonos munkáltatón beül volnának olyanok, akik kapnak cafetériát, meg olyanok, akik nem.
Döbbenetes hírt kaptunk az egyik óraadó tanártól: "Nyugdíjasként megbízásos (nem közalkalmazotti jogviszonyban) tanítok ,és még a decemberi bérünket sem kaptam meg( nem egyedül).A januárira még gondolni sem merek."

2013. február 1., péntek

Gyorshírek: Sztrájkbizottság - Illetményutalás


Kedves Kollégák! 
Kérem, hogy mielőbbi válaszokat küldjetek a lejjebb olvasható kérdésre (hétfőn délelőtt kellene erről tájékoztatni a kollégákat különös tekintettel a vastagon szedett részekre és megkérdezni őket, fontos, hogy a felmérésbe mindenkit, szakszervezeti hovatartozástól függetlenül bevonjunk, hiszen látható eredményt csak közös összefogással érhetünk el). 

Más: Utánajártam, nem a bérszámfejtő Magyar Államkincstáron, hanem a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon (KLIK) múlt, hogy nem kaptunk ma illetményt, a KLIK nem adott utasítást az illetményutalásra. (Korábbi, pécsi önkormányzattal kötött megállapodásunk alapján az illetményutalás napja a tárgyhót követő hónap 3-dika, és ha ez a nap hétvégére esik, akkor a 3-dika előtti utolsó munkanap. Akik a pécsi önkormányzat fenntartásában maradtak, ma meg is kapták az illetményüket.). A PSZ-nek adott KLIK-es információ szerint (a honlapjukon találtunk erről infót „Rendben érkeznek a februári bérek!” címmel: http://www.pedagogusok.hu/index.php?cikk=010457_rendben_erkeznek_a_februari_berek) február 4-én várható az illetmények utalása.
Csakhogy ma elfogtunk egy KLIK-ből küldött faxot, amely szerint lesznek olyanok, akik sajjjnos nem kerültek fel a bérlistára, ezért kapnak illetményt. Ők majd fizetési előlegként (?????) kérhetnek pénzt. Lejjebb olvasható a fax szövege, amely ezen kívül még több érdekességet is tartalmaz.
Kérem, hogy küldjetek infót, ha Nálatok előfordult, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ tankerületi igazgatósága eszközöket, felszereléseket vitt el:

Üdvözlettel: Nagy Erzsébet 


----- Forwarded Message -----

To: pdsz-ov@googlegroups.com
Sent: Friday, February 1, 2013 3:57 PM
Subject: {PDSZ-OV% levlista} elektronikus szavazas


"A sztrájkbizottság mai tárgyalási napján a kormányzati oldal az alábbi követelést teljesen elutasította:
Tegyék lehetővé, hogy azok az önkormányzatok, akik az elvárt szinten tudják biztosítani az oktatási intézmények fenntartását és működtetését, teljesíthessék azt.

Taktikai okokból a teljes elutasításra hivatkozva egy kétórás figyelmeztető sztrájk bejelentését kezdeményezzük.
A sztrájk bejelentésére azért van szükség, mert így kérhetjük a bíróságtól a még elégséges szolgáltatások megállapítását.
Nem sztrájkolni szeretnénk (még), hanem csak a bíróságot akarjuk döntési helyzetbe hozni.  A későbbi esetleges sztrájk jogszerűségéhez szükséges feltétel, hogy legyen a kezünkben egy döntés a még elégséges szolgáltatások szükségességéről.


Kérdés:
Bejelentheti-e figyelmeztető sztrájkot a tárgyalódelegáció? IGEN   NEM
hétfőn, 2013.02.04-én 12:00-ig várjuk a szavazatokat."