2012. október 30., kedd

Szégyellje magát Pécs polgármestere!



Szégyellje magát Pécs polgármestere!
Már 2012. tavaszán, az Önkormányzati Érdekegyeztető Fórumban kérte a PDSZ, hogy biztosítsa a fenntartó az iskolák számára a nyári balatoni táboroztatásban résztvevő pedagógusok díjazásának anyagi fedezetét, ugyanis a kifizetésekre az iskolák költségvetési keretéből nem volt lehetőség. Akkor a szakszervezetek ígéretet kaptak arra, hogy olyan nem lesz, hogy az egyhetes táborban dolgozóktól ingyenmunkát várnak el. A közalkalmazotti törvény végrehajtási rendelete szerint a lakhelyüktől távol végzett, gyakorlatilag napi 24 órás odafigyelést igénylő munkáért a táboroztató pedagógusokat ügyeleti díj illeti meg. A pedagógusoknak járó pénz fedezetének biztosítása érdekében fordultunk Pécs polgármesteréhez. Ám az ügyeleti díjat az érintettek a mai napig nem kapták meg, és dr. Páva Zsolt leveléből kiderül, hogy nem is fogják.
A polgármester a PDSZ-nek küldött levelében azt írja: "Megnyugtató számomra, hogy a táboroztatásban részt vevő dolgozók kifizetése az utolsó turnusban résztvevők kivételével megtörtént, ott is folyamatban van."
Tény, hogy – jóval a teljesítés után - történtek kifizetések, de ezek - egy-két kivétellel (ti. volt olyan intézmény, ahol az ügyeleti díjnál kisebb összegű megbízási díjat kaptak az érintettek) - a közoktatási törvény 118. § (12)-(13) bekezdése szerinti kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés fedezetéből valósultak meg. Márpedig a táboroztatásért alapból nem kereset-kiegészítés jár, hanem a fent említett ügyeleti díj, amelyet a 138/1992. Korm. rendelet 11/C. §-a szabályoz. A kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés arra célra szolgál, hogy az intézmény kollektív szerződésében, ill. ahol ilyen nincs, a szervezeti és működési szabályzatában elfogadott feltételek szerinti minőségi munkát, átmeneti többletfeladatot díjazza. Helyi döntés alapján - az ügyeleti díj fölött - lehet adni ebből a keretből akár erre a munkára is, de nem az ügyeleti díj helyett. A kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés mindössze 5250 Ft/pedagógus/hó, amelynek éves összege messze nem elég az intézményekben egyébként felmerülő, tanításon kívüli többletmunka ellentételezésére, és főleg nem a minőségi munka díjazására!
Ebből a keretből fizetni a táboroztatásért, nem más, mint a pedagógus egyik zsebéből áttenni a pénzt a másikba, illetve kollégái a zsebéből kivenni a pénzt, és odaadni a táboroztatóknak azzal, hogy lám, hiszen ki vagytok fizetve. Ezt az arcátlanságot tartalmazza a dr. Páva Zsolt által aláírt levél.
Pécs, 2012. október 29.
                                                                                             Nagy Erzsébet
városi ügyvivő




2012. október 26., péntek

Oszd meg! Add tovább! Szerveződj!


Kedves Kollégák!

A helyzet egyre súlyosabb. Ma már tudjuk, hogy amitől tartottunk, valóra vált: a kormány 1457/2012. (X. 19.) Korm. határozatából (http://www.magyarkozlony.hu/pdf/14606) világosan kiderül, hogy a pedagógusok munkaterhelésének növelését (óraszámemelés, heti 32 óra intézményvezető által meghatározott munkaidő, amely magában foglalja a külön díjazás nélkül elrendelhető helyettesítést is) különválasztja az új pedagógus illetményrendszertől. A Kormány az eddigi tárgyalások során minden szakszervezeti követelésre nemet mondott.
A közoktatásban érdekelt szakszervezetek (PDSZ, PSZ, MKSZSZ, és az Oktatási Vezetők Szakszervezete) az eredménytelen államtitkári egyeztetés és OKÉT ülés után október 19-én úgy döntött, sztrájkbizottságot szervez követeléseink kikényszerítésére. Nem tehettünk mást, hisz más módot nem látunk annak elérésére, hogy:
-       a pedagógus életpályamodell bevezetése kapcsán ne kerüljön utcára több ezer kollégánk,
-       a pedagógus életpályamodell kapcsán „béremelés” címszó alatt ne kelljen jövedelem csökkenést elszenvednünk,
-       a közoktatási intézmények zömének állami fenntartásba kerülésével ne alakuljon ki visszafordíthatatlan helyzet, mely tudatosan szétválasztja az iskola fenntartóját, használóját, és valódi működtetőjét – pedagógusát,
-       függesszék fel a Nemzeti Köznevelési Törvény második, és harmadik („államosítás”, életpályamodell) lépcsőfokának bevezetését, mivel a részletek ismeretlensége, és a szükséges anyagiak hiánya kaotikus állapotok kialakuláshoz vezethet,
-       azonnal kezdődjenek érdemi tárgyalások az érintettek között a közoktatás átalakításnak aktuális kérdéseiről, s döntés csak minden érdekelt fél bevonásával születhessen,
-       eleget téve közalkalmazottak jogos követelésének, január elsejei határidővel min. 20%-os bértábla növelés következzen be a közszféra minden dolgozója számára.
Ezek azok a célok, melyek elérésére nem látunk más eszközt, mint a legvégső alkalmazását, a sztrájkot. Magunk mögött tudhatjuk a szakszervezeti szövetségek többségének és több szakszervezet (Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, Liga Szakszervezetek, Magyar Szolidaritás Mozgalom, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete), és a Szülői Hálózat tagjainak szolidaritását!
Kérjük,
-          kísérd figyelemmel a PDSZ honlapjait, ahol rendszeresen tudósítunk a fejleményekről
(www.pdsz.hu, www.pdszpecs.blogspot.com),
-          nyomtasd ki a legfontosabb információkat és ismertesd a kollégákkal, ismerősökkel (a tanáriban, hirdetőfalon szakszervezeti felhívások kitűzhetők!),
-          továbbítsd üzeneteinket minél több ismerősödnek,
végül a legfontosabb,
-          csatlakozz a sztrájkhoz, ha erről felhívást adunk ki!
Mert együtt mindent meg tudunk akadályozni, és mindent el tudunk érni!
Aki fél, most lesz is miért félnie, ha egyedül marad. Fogjunk össze minél többen!

VELED ERŐSEBBEK VAGYUNK!

Budapest, 2012. október 26.



a PDSZ Elnöksége



Miért hátrányosak a szülők számára a köznevelési törvény
2013-ban hatályba lépő rendelkezései?

-     -     Mert a pedagógusok kötelező óraszámának emelésével több tízezer pedagógust bocsátanak el:
      A leépítés a gyermekem kedvenc tanárait is érintheti. Kérdés, hogy marad-e minden tantárgy tanítására pedagógus az iskolában, vagy több iskola között utazó pedagógusok fogják tanítani gyermekeinket. A munkanélküliek számának növekedése tovább rontja az ország gazdasági helyzetét, rengeteg családot sodor válságos helyzetbe.

-      -   Mert az iskolák elveszítik eddigi arculatukat:
      Az államosítással központilag határozzák meg a finanszírozott óraszámokhoz a pedagóguslétszámot. Az iskolák nem tudják a továbbiakban biztosítani azokat az órákat, amelyek miatt megéri akár távolabbról is az adott iskolába járni.

-    -      Mert kiszipolyozott, túlterhelt pedagógusokkal nem lehetséges a minőségi oktatás:

      A nemzeti köznevelési törvény 2013. szeptemberétől olyan munkaszervezési rendszert vezet be az iskolákban, amellyel megspórolná a napközi és tanulószobai foglalkozást tartó nevelőket. A kötelező órákat tartó tanároknak kellene ezt a feladatot ellátni - beleértve a helyettesítéseket is mindenféle külön díjazás nélkül, ami azt jelenti, hogy a pedagógusnak akár heti 32 órát is osztályteremben kell tölteni. Ez olyan, mintha a színésznek azt írnák elő, hogy naponta több, mint hat órát játsszon színpadon, majd elvárják tőle, hogy ezután tisztességesen felkészüljenek óráikra, dolgozatot javítsanak, folyamatosan képezzék magukat, ellássák az egyre növekvő adminisztrációs munkát, érjenek rá a rájuk bízott gyermekek és szüleik egyéni problémáit megbeszélni.
 Ahogy a Szülői Hálózat képviselői a PDSZ-nek írt szolidaritási nyilatkozatukban írták (http://pdsz.hu/_Media/documents/Szolidarit%C3%A1si%20Nyilatkozat.doc):
„    Számunkra egyértelmű: gyermekeink oktatása, nevelése akkor lehet hatékony, méltányos, szakszerű és emberséges, ha a pedagógusoknak lehetőségük van rá, hogy tudásukat, érzé-kenységüket és eszköztárukat megfelelő módon mozgósítsák munkájuk során. Ez azonban lehetetlenné válik, ha szakmai önállóságukat csorbítják, ha munkaterheiket irreálisan növelik, ha fizetésük rendezését hátrébb sorolják egyéb, fontosabbnak vélt kifizetésekkel szemben. Látjuk, hogy az oktatási kormányzat ellentmond a béremelésekre vonatkozó ígéreteinek, miközben a többi, a pedagógustársadalmat, a szülőket és a gyermekeket egyaránt sújtó intézkedést késedelem nélkül szándékozik bevezetni. Elemi érdekünk, hogy a pedagógusok megbecsült és értékes tagjai legyenek a társadalomnak, mert akkor lesznek képesek a gyermekünk számára megadni mindazt, amit mi, szülők elvárunk az iskolától.”

-     -    Mert a szülő egyben – jó esetben – munkavállaló is, aki számára abban az időben, amikor a gazdagokon kívül szinte nincs olyan társadalmi csoport, amelyet a kormány intézkedései hátrányosan nem érintenek, a SZOLIDARITÁS a saját érdekében is fontos:
Ha mi, munkavállalók összefogunk és szervezkedünk, együttesen sokkal erősebbek vagyunk, mint kizsákmányolóink. Tőlünk nyugatra is ez volt a munkásság és az alkalmazotti réteg gazdasági felemelkedésének alapja. Ha elérnénk azt a szervezettséget, amit ők, mindez, ami eddig történt a keresetek, az ellátások terén, ilyen drámai mértékben be sem következhetett volna.


2012. október 20., szombat

Sztrájkkészültség! - Kormányzati "NEM" a szakszervezeti követelésekre


Kedves Kollégák!
Kérem, ismertessétek a többiekkel és minden érintett ismerősötökkel a 2012. október 19-ei OKÉT ülésről készül beszámolót, amelyet továbbítok, valamint a SZEF nyilatkozatát: 
Ha nem fogunk össze... na, nem is folytatom, mindenki tudja. Üdv. Nagy Erzsébet

A 2012. október 19-ei OKÉT ülés napirendjén két napirendi pont szerepelt:
1.       A közszféra bérhelyzete
2.       Egyebek

A munkaidő kedvezmények összevonásáról nem es(het)ett szó.
Az „eredmény”  NEM.
Nem a közalkalmazotti béremelésre.
Nem a pedagógus béremelésre.
Nem  az életpályamodell felfüggesztésére.
Nem az államosítás felfüggesztésére.
Nem a nyugdíj melletti munkavállalásra.
Ezek után nem maradt más, mint a sztrájkbizottság megalakulásának bejelentése. Ez a mai délután – a PDSZ kezdeményezésére – megtörtént.
A sztrájkbizottság követelései:
Azonnali (január 1-től) 20%-os béremelés a közszférában a bértábla alapján.
Az államosítás felfüggesztése.
Az életpálya modell bevezetésének felfüggesztése.
Érdemi egyeztetések megkezdése a közoktatás átalakítása, a köznevelési törvény átalakítása, minden oldal véleményének figyelembevételével.
Szerdán a sztrájkbizottság megalakulásáról levél megy a miniszterelnöknek. Orbán Viktornak öt napja van a tárgyalófél kijelölésére. Ezek után hét nap áll rendelkezésre a megegyezésre. Ezalatt az idő alatt lehet figyelmeztető sztrájkot tartani. Ha nincs egyezség, akkor lehet sztrájkot hirdetni. Fontos információ: a közoktatás NINCS az elégséges szolgáltatásra kötelezettek között!
Tartsátok szárazon a puskaport…
Mendrey László

Ajánlott irodalom: (partinagy) Magyar mesék

2012. október 12., péntek

A 2012. október 23-ai Milla tüntetés elé...


Ha ezen a rendezvényen http://www.facebook.com/events/471866832847948/482706231764008/?notif_t=plan_mall_activity az elmaradt pedagógusbér-emelés is előkerül, akkor csak azt kívánom, nehogy úgy megvédjen valaki bennünket, hogy attól kolduljunk. A sajtóban és ellenzéki pártok részéről kicsit túl egyszerűen szokott lejönni, hogy milyen sérelem éri a pedagógusokat. Ti. nem az életpálya bevezetésének elmaradása miatt vagyunk kiakadva, hiszen az kb. 20 000 fő elküldésével és a megmaradóknak alacsonyabb óradíjakkal és embertelen munkaterheléssel járna. Ami leverte nálunk a poharat az, hogy a bejelentések alapján benne van a pakliban, hogy a béremelést elhalasztják, viszont az óraszámemelést és a hozzá kapcsolódó további munkaterhelést (akár heti 32 órában tanulócsoportba osztható tanárok és tanítók) viszont bevezetnék. A pedagógusok a jelenlegi munkateherrel is bőven rászolgáltak a béremelésre, hiszen nem csak az érintettek állítják, hanem tudományos felmérés is bizonyítja, hogy jelenleg is átlagosan heti 51 órát dolgozunk. Az illetmények 2008 óta nem emelkedtek, viszont csökkentek (13. havi illetményt elvették, szakkönyvtámogatást elvették, a továbbképzési keret a tíz év előtti szint harmadára zsugorodott). A jelenlegi helyzetben teljesen indokolatlan, hogy belevágjanak az „államosításba”, mikor arra egy érzékelhető béremelés költségének többszöröse menne el. Ezért is követeljük a törvény végrehajtásának felfüggesztését.
                                                                                  
                                                                                           Nagy Erzsébet


Forrás: 168 Óra 

2012. október 1., hétfő

A PDSZ az Országgyűléshez fordul...

Magyarország Országgyűlése Elnökének
dr. Kövér László Úrnak
Budapest, V. Kossuth tér

Tisztelt Házelnök Úr!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kiemelt figyelemmel kíséri hazánk közoktatásának ügyét. Meggyőződésünk, hogy ebben az össznemzeti sorskérdésben az országgyűlési képviselők felelős döntése, megalapozottan – minden oldal álláspontját ismerve – született meg. A 2011 decemberében elfogadott CXC számot viselő Nemzeti Köznevelési törvény január elsejével hatályba lépő rendelkezése, mely a közoktatási intézmények fenntartása ügyében gyökeres változást hoz, azonban ismét felveti a képviselői felelősség kérdését, azt a választókkal szembeni felelősséget, akiktől felhatalmazásukat kapták, s akikkel szemben az ezzel való elszámolás megkerülhetetlen.
2012. október 30-ig a települési önkormányzatok döntéshozó testületei, az országgyűlési képviselők határozata értelmében olyan – hosszútávon ható – álláspont megfogalmazására kényszerülnek közoktatási intézményeik fenntartása ügyében, melynek körülményeivel és következményeivel nincsenek tisztában.
Ezért mi, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, nyílt levélben kezdeményezzük az Országgyűlés képviselőinél – 2012. október 25-én záródó határidővel – nyílt parlamenti vitanap megtartását, amikor képviselőnk véleményével segítheti a felelős álláspont kialakítását, valamint egy országgyűlési eseti bizottság felállítását a közoktatási intézmények „államosítása” ügyében.

Tisztelt Házelnök Úr!

Tudjuk, hogy szívén viseli hazánk közoktatásának ügyét. Mindannyiunk érdeke, hogy a tudás, a tehetség végre ismét méltó elismerést kapjon – úgy, hogy az érvényesülés lehetősége mindenki számára biztosított legyen.  Ez azonban csak akkor valósulhat meg, ha a közoktatás kérdése kikerül a napi gazdasági, és politikai harcok kereszttüzéből, s végre azt szolgálhatja, ami alapfeladata, s ami mindannyiunk eminens érdeke - hazánk felemelkedését, és hosszú távú boldogulását.

Tisztelt dr. Kövér László Házelnök Úr!

Arra kérjük Önt, hogy támogassa kezdeményezésünket!

                                 Tisztelettel:
                                                              Mendrey László elnök, PDSZ

Budapest, 2012. szeptember 30.

Magyarország Országgyűlése
Minden képviselőnek
Nyílt levél

Tisztelt Képviselő Asszony, tisztelt Képviselő Úr!

Hazánk közoktatásának kérdése össznemzeti ügy, mely független a mindenkori kormányzó és ellenzéki pártok politikai akaratától. Olyan kérdés, melyre adott válasz meghatározza Magyarország közeli s távoli jövőjét. Olyan, melynek eldöntésében Önöknek képviselőknek személyes felelőssége megkerülhetetlen választóik felé.
Magyarország Országgyűlése 2011. december 19-én elfogadta a CXC számú Nemzeti Köznevelési törvényt, mely alapjaiban változtatja meg a rendszerváltás óta kialakult közoktatási rendszert, mind tartalmi, mind pedig fenntartási szempontból. A szakaszosan hatályba lépő jogszabály leginkább aggályos része a fenntartás kérdéseivel foglalkozó fejezet, ami szakít az eddigi önkormányzati fenntartás elvével, s az állam fokozott szerepvállalását kihangsúlyozva a közoktatási intézmények túlnyomó többségét állami fenntartásba kívánja venni. Az önkormányzatoknak lehetőséget ad ugyan a rendelet, hogy finanszírozzák korábbi intézményeik működését, de az ennek eldöntéséhez szükséges információk a mai napig nem ismertek a helyi képviselőtestületek előtt.

Tisztelt Képviselő Asszony, tisztelt Képviselő Úr!

A CXC törvény elfogadása óta számtalan parlamenti, önkormányzati képviselővel, közoktatási szakemberrel vitattuk meg a Nemzeti Köznevelési törvény hatályba lépését követően kialakult, s kialakuló helyzetet. Számos kérdésben vallunk egyező, vagy erősen hasonló álláspontot. Ilyen például a pedagógus társadalom erkölcsi és anyagi megbecsülésének kérdése, melyet kiemelten fontosnak tartunk. Kezdő lépésként fontosnak gondoljuk a pedagógus életpálya modell megfogalmazását, és jövő szeptemberi bevezetését. A közoktatási intézmények „államosítása” azonban olyan intézkedés mely – azon túl, hogy szakít az eddigi fenntartói szisztémával, melynek voltak ugyan hibái, de alapvetően jól működött – az érintettek előtt ismeretlen feltételek közepette kívánja megvalósítani azt. A szülők, a diákok, s a pedagógusok olyan keretek közé kerülnek – tanév közben! – január elsejétől, melyek bizonytalanságot szülnek, s így alkalmasak a tanév rendjének megzavarására.


Tisztelt Képviselő Asszony, tisztelt Képviselő Úr!

Hazánk eminens érdeke, hogy a változások következményeként kialakuló új rend zökkenőmentesen lépjen életbe. Megítélésünk szerint az ezt biztosító feltételrendszer nem képes ennek levezénylésére. Arra kérjük Önt, hogy 2012. október 25-ig bezáruló határidővel kezdeményezze nyílt parlamenti vitanap megtartását a Nemzeti Köznevelési törvény ügyében, s tegyék lehetővé, hogy ennek keretében képviselőnk megismertethesse Önökkel álláspontunkat. Egyetértünk partnerszakszervezetünk azon kezdeményezésével, mely parlamenti vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezi ez ügyben.
Önök súlyos személyes felelősséggel bírnak választóik felé. Meggyőződésünk, hogy ezt nem írhatja felül a politika akarata. A nemzet jövője sorskérdés. Nem válhat a „politika szolgálólányává”!

Magyarország Képviselői!

Bízunk abban, hogy felelős döntésük lehetőséget ad arra, hogy világossá váljék mindenki számára az, hogy milyen jövőt rejt számunkra a CXC törvény.
Kezdeményezésünk támogatásának reményében üdvözlettel:

                                                                          Mendrey László elnök, PDSZ

Budapest, 2012. szeptember 30.      



Sajtó: