2013. szeptember 1., vasárnap

Aktuális munkajogi kérdések - terjeszd!

 PDSZ budapesti jogásza olyan kérdésekre válaszolt, amelyek nagyon sok pedagógust érintenek mostanság... 

"Minden interneten keringő valótlan állítástól eltérően a köznevelésben foglalkoztatott pedagógusokra az előmeneteli és illetményrendszer szabályait kivéve a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. tv. rendelkezései 2013. szeptember 1-től is vonatkoznak! Ez azt jelenti, hogy a közalkalmazottat a munkáltató köteles a kinevezése szerinti munkakörben és a kinevezése szerinti illetmény fejében foglalkoztatni (Kjt. 21. § (3) bek.)! Kinevezést módosítani éppen úgy lehet, mint munkaszerződést módosítani, csak a felek közös megegyezésen alapuló írásos jognyilatkozatával! (Mt. 44. § és 58. § együttesen értelmezve)
 
Az új illetmény,- és előmeneteli szabályok, az életpályamodell bevezetése nem írja felül az aláírt kinevezést! Ha az új kinevezés módosításban alacsonyabb összegű illetmény szerepel, mint ami az eddig hatályos  kinevezésben volt, akkor azt egész egyszerűen nem szabad aláírni! Aki azt állítja ,hogy alá kell írni, mert e nélkül nincs fizetés, arra  nem tudok szebb kifejezést használni, egész egyszerűen hazudik! Az interneten már több ehhez hasonló híresztelést láttam, ami ellen a valós jogi helyzet minél szélesebb körű propagálásával lehetne fellépni!
 
Amit ugyancsak fontos kihangsúlyozni, hogy a közalkalmazott jogviszonyát felmentéssel kizárólag a Kjt. 30. § (1) bekezdésében meghatározott tételesen felsorolt okok valamelyike fennállása esetén lehet megszüntetni! Ezek közül gyakorlatilag az esetek döntő többségében a munkáltató számára mint működési körébe tartozó ok, a Kjt. 30. § (1) bek. b) pontja szolgálhatna a felmentés jogszerű indokául. Ennek az indoknak az alkalmazásához azonban szükséges a fenntartó (jelen esetben a KLIK) létszámcsökkentést vagy átszervezést előíró döntése. Ilyen döntés hiányában – függetlenül attól, hogy az érintett pedagógusnak a tantárgyfelosztásban jutott óra vagy sem – a közalkalmazott jogviszonya a hivatkozott felmentési indok alapján nem szüntethető meg!
 
Még abban az esetben is, amennyiben születne ilyen döntés, úgy még ezt megelőzően a munkáltatónak a Kjt. 30/A. § alapján kötelező írásban az ún. állásfelajánlás igénybevételi lehetőségről az érintett közalkalmazottat tájékoztatni! EZT követően a Kjt. 30/B és 30/C § szerinti további eljárási lépéseket is meg kell tennie a munkáltatónak, amit most nem részleteznék. A lényeg, hogy amennyiben ezeket a lépéseket vagy ezek közül bármelyiket a munkáltató elmulasztja, úgy a később közlendő felmentés már eleve jogellenes!
 
Nem véletlen, hogy ebben a jogszabályi környezetben megpróbálják megtévesztéssel rávenni a pedagógusokat, hogy a számukra hátrányos jogkövetkezményekkel járó kinevezés módosítást – alacsonyabb illetmény, más munkakör, határozott idejű kinevezés határozatlan idő helyett, stb. ) írják alá! Ha 10-ből 6 aláírja, akkor már jól járt a munkáltató!
 
Ezt kellene megakadályozni!
 
Üdvözlettel:
dr. Nyitrai Károly
ügyvéd"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.