2012. december 23., vasárnap

Képes beszámoló a BMSZA által támogatott Magyarmecskei Általános Iskola és Óvoda karácsonyi műsoráról

Ide kattints: http://bmsza.wordpress.com/2012/12/20/adni-jo-angyalok-vartak-magyarmecsken/

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=kH2bcNU1J5U&list=UUq6HognSsyXPEY6Q2hvgcOQ&index=1

A pécsi események...


https://picasaweb.google.com/118065485425163456153/AzEgyetemAMienk?authkey=Gv1sRgCLGe56Gr5a-F_AE#slideshow/5823730889711870338

http://magazin.pecsibolcsesz.hu/galeria/ulosztrajk_a_tudaskozpontban_januarban_egyetemet_foglalnanak_a_hallgatok

http://pecsistop.hu/campus/semmit-rolunk-nelkulunk-ujra-tuntettek-a-pecsi-diakok-fotok/1109009/

http://www.bama.hu/baranya/kozelet/nem-engedtek-vizsgazni-oket-475966

A pécsi Hallgatói Hálózat által szervezett "REUNION – a középiskolai és egyetemi polgárság első közös fóruma" keretében a jelenlévő diákok, hallgatók, tanárok, oktatók és szülők egyetértenek abban, hogy a kormány oktatáshoz való jelenlegi hozzáállása elfogadhatatlan. Az átgondolatlan, elhamarkodott és felelőtlen intézkedésekkel szemben az alábbi követeléseket fogalmazzuk meg:


1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó, szakmailag megalapozott reformját az érdekeltek bevonásával, akik a diákok, tanárok, szülők és az intézményfenntartók.

2. Ne korlátozzák az egyetemek szellemi, gazdasági és szervezeti autonómiáját.

3. Követeljük a forráskivonás azonnali leállítását és az eddigi elvonások kompenzálását. Az állam garantálja a minőségi felsőoktatás működéséhez szükséges folyamatos és átlátható finanszírozást!

4. A felsőoktatás finanszírozási rendszerének egyik elemét képezheti egy, a szakértők és érdekképviseletek bevonásával kialakított, méltányos tandíjrendszer, de ehhez szociális és teljesítményalapú ösztöndíjrendszer kidolgozását követeljük.

5. Ellenezzük a hallgatói szerződés jelenlegi formáját, mivel az EU szabad munkaerő áramlást biztosító alapelvével szemben áll. A kormány ne a hallgatói szerződéssel, hanem vonzó munkalehetőségekkel és európai színvonalú életkörülmények biztosításával tartsa itthon a fiatalokat!

6. A felsőoktatásban történő változtatásokat felmenő rendszerben kell bevezetni. A diákoknak törvénybe foglalt joga legyen, hogy középiskolába kerülésükkor ismerhessék a majdani felsőfokú képzésükre vonatkozó feltételeket.

7. Az államilag támogatott képzésbe való besorolás továbbra is az érettségi eredmények alapján működjön, de a második félévtől legyen lehetőség arra, hogy félévenként, évfolyamonként és szakonként változzon az önköltséges illetve az államilag támogatott tanulók köre a tanulmányi eredmény alapján, ezzel motiválva a diákokat tanulásra, a minőségi felsőoktatás érdekében.

8. Tiltakozunk a támogatott egyetemi férőhelyek önkényes, központi szétosztása ellen. Az államnak nem csak pénzben mérhető gazdasági hasznot hozó állampolgárokra van szüksége.

9. A szociálisan hátrányos helyzetű diákoknak biztosítani kell az egyetemekre való bejutás lehetőségét, valamint az egyetem sikeres elvégzésének feltételeit.

10. A speciális képzésmódot igénylő, hátrányos helyzetű diákok oktatási intézményeitől ne vonják el a támogatást, illetve az eddigi elvonásokat kompenzálják.

11. Szükség van a szakmunkásképzés nyugati mintára történő átalakítására, perspektívára a szakmunkás létben, hogy ez reális alternatívája legyen a főiskolai és egyetemi képzéseknek.

12. A minőségi köz - és felsőoktatás érdekében követeljük a tanárok és oktatók korrekt bérezését és a megfelelő munkakörülmények biztosítását.

13. Követeljük a 21. század munkaerő-piaci sajátosságait figyelembe vevő életpálya tervezést és pályaválasztást érdemben segítő, támogató közép- és felsőfokú oktatást.

Mindezeket a demokratikus alapelvek, az esélyegyenlőség, a tudáshoz való hozzáférés szabadságának és a társadalmi mobilitás védelmében fogalmaztuk meg.

Pécs, 2012. december 20.



2012. december 14., péntek

Támogató nyilatkozat


A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete támogatja a középiskolákban és a felsőoktatásban tanuló diákokat a felvételi keretszámok drasztikus csökkentése, a horribilis költségekkel járó továbbtanulás rendszerének bevezetése elleni megmozdulásaikban.
Pedagógusokként büszkék vagyunk azokra a fiatalokra, akik világosan és markánsan kifejezik véleményüket és cselekszenek is annak érdekében, hogy Magyarországon lehetőségük maradjon eladósodás nélkül azoknak is tanulni a felsőoktatásban, akik nem gazdag szülők gyermekei.
A Kormány egyszerre veri szét a közoktatást és a felsőoktatást. Megszűnnek az iskolák szabad szellemi műhelyként működni. A bevezetendő tantervutasításos rendszer, amely a rendszerváltás előtt már bebizonyosodott, hogy alkalmatlan a színvonal emelésére, ugyanakkor alkalmas arra, hogy az oktatás azonos szintre kerüljön, azonosan alacsony szintre. A Kormány nemcsak a felsőoktatásba jutást nehezíti meg, hanem a gimnáziumokban történő továbbtanulást is, arra hivatkozva, hogy kevés a szakmunkás Magyarországon. Csakhogy a szakképzés átalakításával nem sikerült a hiányszakmák felé terelni a tanulókat, ugyanakkor azzal, hogy a szakképzésben drasztikusan csökkentett óraszámban tanulhatók a közismereti tantárgyak, lehetetlenné válik szakképző iskolákból a felsőoktatásba jutni.
Pedagógusokként nem tűrhetjük tétlenül, hogy tehetséges, szorgalmas, ámde nem tehetős diákjaink esélytelenek legyenek arra, hogy hazájuk felsőoktatási rendszerében tanuljanak évtizedekig tartó eladósodás nélkül. Nem nézhetjük passzívan, hogy legjobbjaink sorra elhagyják az országot, nem kalandvágyból, hanem hosszútávon, megélhetési céllal, és immár azért, hogy megfizethető felsőoktatáshoz jussanak!
Szülőként, felelős állampolgárként is támogatjuk a diákok küzdelmét az igazságtalan és az ország gazdasági fejlődése szempontjából is rendkívül káros oktatáspolitikai irány megváltoztatása érdekében!
Esélyegyenlőséget! Minőségi oktatást! Perspektívát a fiatalok és gyereket nevelő családok számára!
Ezúton fordulunk a szülőkhöz. Kérjük, szervezeteikkel és magánszemélyként egyaránt támogassák gyermekeiket akcióikban! Fogjon össze az egész társadalom az oktatás érdekében!

Pécs, 2012. december 14.

                                                                                      Nagy Erzsébet  ügyvivő

2012. december 3., hétfő

MUNKAHELY- ÉS NYUGDÍJVÉDELMI AKCIÓPROGRAM 1.0

A Baranya Megyei Szakszervezetek Akcióegységével közösen
rendezvénysorozatot szervezünk a közös munkavállalói érdekek, az
összefogás és munkavállalói szolidaritás jegyében.
Arra kérek MINDENKIT, pedagógust, technikai dolgozót, a közoktatásban
érintetteket (szülőket, nagykorú tanulókat), hogy minél többen vegyünk

részt ezeken az eseményeken:

- 2012. december 04-én 18:00 Pécs, Szent Borbála szobor Borbála napi
demonstráció a bányászok helyzetének rendezéséért (Budai vám, Tesco)

- 2012. december 12-én 17:00 Pécs, Nevelési Központ körül Csendes
gyertyás demonstráció a közoktatási intézmények és az abban dolgozók
helyzetének rendezése érdekében (az államosítás miatt szétszedendő
intézményekben folyó oktató-nevelőmunka, az iskolák által kínált
programok és az oktató-nevelőmunka színvonala a tét) Az ANK tehát e
tekintetben szimbolikus helyszín, valamennyi intézményről szól a
rendezvény. Legyünk minél többen, akik gyertyával körbeálljuk az
intézményt (gyülekezés fél 5-kor az ANK Kollégiuma előtt)!

- 2012. december 14-én 18:00 Pécs, Jókai u. 8.(Pollack kollégium
kupolaterme) Fórum a foglalkoztatásról
- 2012. december 15-én "Tele puttony, tele tál" Pécs, Irgalmasok
temploma előtt Ételosztás és adománygyűjtés a rászorulóknak
Az adományokat idén a Magyarmecskei Óvoda és Általános Iskola gyerekei
részére gyűjtjük.

A gyűjtés folyamatosan történik, hétfőn és szerdán
du. 4-től a PDSZ irodába (Pécs, Rákóczi út 24. Iparosház) is várjuk a kinőtt gyerekruhákat, játékokat,
tartós élelmiszereket! Tavaly rengeteget szedtünk össze, reméljük,
idén is sikerül.

Kérem, ezt a hírt osszátok meg ismerősökkel, kollégákkal!


Klikkelj az alábbi linkekre:

2012. december 2., vasárnap

Felszólítólevél bankszámlakezelési költségtérítés ügyében - Add tovább és oszd meg!

Ezt minden jelenlegi és volt közalkalmazottnak érdemes letölteni és aláírni. Akik egy munkáltatóhoz tartoznak, ill. tartoztak, csoportosan is aláírhatják a levelet, amelyet célszerű érkeztetve átadni, vagy tértivevényes ajánlott levélben feladni. Ennek célja, hogy a Kúria döntéséig a költségtérítési igény ne évüljön el. Akinek időközben megszűnt a közalkalmazotti jogviszonya, értelemszerűen a 2010. januári és és a jogviszony-megszűnésig terjedő időre szóló igényt tud érvényesíteni, ennek megfelelően az alábbi szövegben a dátumot módosítania kell. A felszólító levelet jogutódlás esetén a jelenlegi munkáltatónak kell küldeni, jogutód nélküli megszűnés esetén, keressék irodánkat (7623 Pécs, Rákóczi út 24. Iparosház első emelet tel/fax: 72/227-018)


………………………………………………………………..

 

………………………………………………………………..

munkáltató részére

 

Tisztelt Intézményvezető!

 

Alulírott, munkavállalók az alábbi kéréssel fordulunk Önhöz:

 

A Kjt. 79/A. § (1) bekezdése szerint „a közalkalmazottat az e törvény 60-79. §-a alapján megillető illetmény kifizetése a közalkalmazott által meghatározott fizetési számlára történő átutalással, fizetési számla hiányában pénzforgalmi számláról történő készpénzkifizetés kézbesítése útján történik.”

 

A (2) bekezdés alapján „az illetmény fizetési számlára történő átutalása és egyszeri felvétele, illetve az illetmény-kifizetés a közalkalmazott részére költségtöbbletet nem okozhat.

 

Ezen jogszabályi rendelkezésekből következően az illetményünk bankszámlára történő utalásával, illetőleg annak egyszeri felvételével felmerülő költségeket a munkáltató köteles megtéríteni.

 

Tekintettel arra, hogy a munkajogi igények elévülési ideje 3 év, a költségek megtérítése ezen időszakra visszamenőleg is kérhető.

 

Tudomásunk van arról, hogy a Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának 2009. október 22-i Közgyűlésére dr. Páva Zsolt polgármester úr előterjesztésében határozati javaslat került benyújtásra arról, hogy a közalkalmazottak részére a bérek bankszámlára történő utalása miatti többletköltségek ellensúlyozására az intézmények kötelesek költségvetésükbe betervezni 8.000,- Ft/fő bruttó összeget meg nem haladó értékű ajándékot, melynek juttatására 2 egyenlő részletben, első alkalommal március 15-e és 31-e között, második alkalommal szeptember 16-a és 30-a között kerülhet sor.

 

Álláspontunk szerint az Önkormányzat ezzel elismerte, hogy a bérek bankszámlára történő utalásával és annak egyszeri felvételével legalább évi 8.000,- Ft többletkiadása keletkezik az érintett közalkalmazottaknak.

Erre figyelemmel a költségek megtérítése iránti igényünk előterjesztése során mi is ezt az összeget vesszük alapul, de egyben fenntartjuk jogunkat arra, hogy az ezen összeg feletti költségeink megtérítését is igényeljük.

 

A fentiek alapján ezennel

 

f e l s z ó l í t j u k

 

a munkáltatót arra, hogy a 2009. november 1. napjától 2012. november 1. napjáig terjedő időre 15 napon belül fizessen meg a részünkre a Kjt. 79/A.§ (2) bekezdése alapján fejenként 24.000,- Ft költségtérítést.

 

Pécs, 2012. ……………………………..napján

 

Tisztelettel:

Időközi "jelentés" a sztrájkbizottság munkájáról


Eddig ennyire - és nem többre - jutottunk:
Nincs megegyezés
- a béremelés kérdésében
- az új munkaszervezésnek nevezett pedagógus többletteherrel kapcsolatos jogszabályi szakasz eltörlése kérdésében
- az állami fenntartásba vétel visszavonásában,
azaz a sztrájkbizottság követelései egyetlen pontban sem teljesültek.
Ami fontos részeredményként értékelhető: a pedagógusok - óraszámemelést és a heti 32 órában többletdíjazás nélkül elrendelhető helyettesítés is lehetővé tevő - munkaterheléséből ne következzék, hogy az új fenntartó nem heti 22 órával számolja a pedagógus létszámokat. Az álláshelyek megőrzését szolgálja az a megállapodás is, amely a létszám számításánál a tanulócsoportok átlaglétszámából indul ki. A kormányoldal ugyanakkor elzárkózott attól, hogy a többletdíjazás nélkül ellátandó helyettesítéseket vegyék ki a heti 32 óra alatt elrendelhető munkavégzések közül. A minisztérium közleményéből látható, hogy nem  támogatta a Kormány azt a szakértői bizottsági javaslatot sem, hogy a pedagógusok heti 22 órája fölött elrendelhető további heti 4 óra csak különösen indokolt esetben, az intézmény működőképességének megőrzése érdekében legyen igénybe vehető.
A sztrájk megszervezésének kérdésében komoly nézetkülönbség alakult ki a PSZ és a PDSZ képviselője között. A PDSZ mind jogi alapon, mind a sztrájkban érintettek többségének véleménye szerint azt az álláspontot képviselte, hogy a nevelési-oktatási intézmények nem tartoznak abba a körbe, amelyet a sztrájkról szóló törvény a sztrájk alatti elégséges szolgáltatás biztosítására kötelez. Ezért a PDSZ képviselői – tekintettel arra, hogy előzetes tájékozódásunk eredménye szerint mind a pedagógusok, mind azok, akik e kérdésben állást foglaltak, köztük szülők, nagyszülők, a felügyelet nélküli sztrájkot tartják eredményre vezetőnek – a gyermekfelügyelet nélküli sztrájk mellett érveltek. A szakértői bizottságban a PSZ képviselője ragaszkodott a sztrájk idején biztosítandó gyermekfelügyelethez. Nagymértékben ez vezetett ahhoz a helyzethez, hogy e kérdésben megállapodás nem született. Maradt tehát a kérdés jogi úton történő megoldása. A jogorvoslati út tekintetében azonban akadály az, hogy az az ország egyes munkaügyi bíróságai eltérően dönthetnek a sztrájk alatti még elégséges szolgáltatás szükségességének kérdésében. Ezt kívánja áthidalni, hogy a Kormány a szakszervezetekkel együtt fordul bírósághoz.

2012. november 28., szerda

Mire jutottak eddig a sztrájkbizottság által létrehozott szakértői munkacsoportok?


A sztrájkbizottság által létrehozott szakértői munkacsoportokban történt egyeztetéseken az alábbiakban értett egyet a szakszervezeti- és a kormányoldal:
-    A pedagógus álláshelyeket 22 óra kötelező óraszám és a törvényben előírt átlagos csoportlétszám alapján kell kiszámítani.
-    „Garanciát kell adni a tekintetben, hogy az új bértábla bevezetése és az új foglalkoztatási rendszer bevezetése egy időben történik meg. Abban az esetben, ha elmarad az új illetménytábla bevezetése, nem lehet bevezetni az új foglalkoztatási rendet sem. A bizottság megállapodott abban, hogy amennyiben az új bértábla és az új munkaidő számítási rendszer egy időben történő bevezetése nem kerül elfogadásra, akkor a Kjt. szerinti bérezést kell továbbra is alkalmazni oly módon, hogy a heti 22 órát követő minden, a gyermekekkel, tanulókkal való közvetlen foglalkozásért a 138/1992. (X.8.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint óradíjat kell fizetni.
-    "A kötött munkaidő, azaz a teljes munkaidő 80%-áig (heti 32 óra) elrendelhető munkavégzés feladathoz kötött, nem helyhez. A törvény rendelkezéseiből nem következik, hogy a pedagógus munkakörben foglalkoztatottaknak a 32 órát feltétlenül az intézményben kell eltöltenie. A szakszervezetek javasolják, hogy a 22-26 óra közötti tanítás teljesítésére lehetőleg egy intézményben kerüljön sor. A 26-32 óra közötti időre gyermekkel, tanulóval való közvetlen foglalkozást csak kivételesen, jogszabályban meghatározott esetben lehessen elrendelni. A felek egyetértenek abban, hogy a napközis és tanulószobai foglalkozások egyéb foglalkozásnak minősülnek és a neveléssel-oktatással lekötött munkaidő terhére teljesíthetőek (a 22-26 óra terhére). A felek szintén egyetértenek abban, hogy az Nkt. rendelkezései nem zárják ki, hogy kizárólag egyéb foglalkozások tartására létesíthető legyen munkakör” (pl. napközi otthoni nevelői munkára, csak az illető nem napközi otthoni nevelői munkakörben lesz, hanem tanító vagy tanári munkakörben).
-   Kormányrendeletbe kerül, hogy az azonos OM azonosító alá tartozó foglalkoztatottak kinevezési okmányában az adott intézmény kerül megjelölésre, mint munkahely, tehát nem változó munkahelyen történik a foglalkoztatás. A kinevezés és annak megszüntetése kivételével a munkáltatói jogokat az adott intézmény vezetője vagy az általa megbízott helyettes gyakorolja. Az intézményvezető kezdeményezésére történik az új kinevezés, vagy valamely kinevezés megszüntetése.
-     Kormányrendeletben kell egységesen értelmezni az egyéb foglalkozások fogalmát.
-    Azokban az esetekben, amikor a volt többcélú intézmények különböző OM azonosítót kapnak, lehetséges a változó munkahelyre történő foglalkoztatás, amennyiben lehetőség nyílik arra, hogy egyrészt fenntartói megállapodással, másrészt intézményvezetők közötti megállapodással létrejöjjön az a szakmai társulás, amely biztosítja a közös pedagógiai elvek továbbvitelét és az ehhez szükséges foglalkoztatást. E körben fennmaradna az igazgatótanács.
-    A közalkalmazotti törvényben előírt országos és fenntartói szintű egyeztetési rendszernek megfelelő egyeztetési fórumok az államosítás után is maradjanak meg (legyen kötelezett az intézményfenntartó központ szakszervezeti egyeztetésre)
-     A Híd programok a szakiskolákban induljanak.
-    A miniszter közvetíti a kormány felé azt a javaslatot, amely szerint a köznevelésben dolgozókra ne terjedjen ki az a szabály, amely korlátozás, amely tiltja a nyugdíj és az illetmény együttes folyósítását, illetőleg azt sem, hogy a megüresedett álláshelyeket ne lehessen betölteni. Ha ezt nem támogatná a kormány, akkor legyen egy éves türelmi idő, valamint, hogy legyen egyértelmű, hogy óraadóként a nyugdíjas foglalkoztatható legyen nyugdíjának megőrzése mellett.
-    "Valamennyi intézménynek tisztában kell lennie azzal, hogy a feladatainak ellátásához milyen források állnak rendelkezésre. A tervezésnek az intézménytől kell kiindulnia, és a gazdálkodás kérdéseibe be kell vonni az intézményvezetőt.”.
-    A megyei fejlesztési terv kormányrendeletben szabályozandó, a szakszervezetekkel a Kjt. szerinti előzetes egyeztetést le kell folytatni.
-    A pedagógus életpálya terjedjen ki a pedagógiai szakmai szolgáltatónál pedagógiai előadó, pedagógiai szakértő, ügyintéző szakértő munkakörben foglalkoztatottakat és a gyermekvédelmi intézményekben pedagógus munkakörben dolgozókra. Akik középfokú végzettséggel rendelkeznek ehhez mérten a felsőfokú végzettségűekhez képest arányos béremelést kapjanak.
-     Kisiskolák esetében az átlaglétszámtól való eltérést a fenntartó engedélyezi.
-     "Az előírt képesítésnek nem megfelelő pedagógusok esetében a köznevelésről szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően biztosítani kell a továbbfoglalkoztatást azok részére, akiknek tíz évnél kevesebb van hátra a nyugdíjazásig, illetőleg azok részére, akik öt éven belül megkezdik a tanulmányaikat. E rendelkezések alkalmazása akkor irányadó, ha a törvényváltozás miatt nem rendelkeznek a szükséges végzettséggel és szakképzettséggel.” (ez nagyjából bele is került az átadásról szóló törvénybe).
-    "Kormányrendeletben kell meghatározni a minősítés szempontjait. Ennek kidolgozásába be kell vonnia pedagógusképző felsőoktatási intézményeket, a szakmai szervezeteket és a munkavállalói érdekképviseleti szervezeteket.”
-    "A pedagógusok minősítését végző bizottság tagja a kormányhivatalban foglalkoztatott kormánytisztviselő nem lehet. A bizottság tagjainak többsége külsős szakértő és tagja az intézményvezető is. „A minősítési eljárás objektív szempontok szerint, objektív eljárásban, független bizottság előtt zajlik.”
-    "A szakvizsgával és megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkezők besorolása – bizonyos, a szakszervezetek bevonásával kidolgozott, esetleges objektív feltételek mellett – a Pedagógus II. fokozatba történik.” (Azt javasoltuk, hogy ne támasszanak további feltételeket.)
-    Az állami intézményfenntartó központ működését meghatározó kormányrendeletet ki kell egészíteni azokkal a szabályokkal, amelyek garantálják, hogy érvényesülni tudjon az intézmények szakmai önállósága, az egyes intézmények költségvetési érdeke, az intézményvezetői közreműködés, a működtető települési önkormányzat érdekeltsége.
-   "Az állami intézményfenntartó központ és a működtető települési önkormányzat között megkötésre kerülő megállapodásban rögzíteni kell az önkormányzat „többletvállalásait”, annak finanszírozását.”
-    "Egyértelművé kell tenni, hogy a Központ nem rendelkezik utasításadási joggal, a pedagógiai program, az SZMSZ, a házirend elkészítése, a tanulók ügyeiben való döntés, az intézményvezetői munkáltatói jogok gyakorlása, az intézmények egymás közötti együttműködése, illetőleg mindazon kérdésekben, amelyekben mint fenntartó, jár el.”
-  „Egyértelművé kell tenni, hogy az intézményvezető nélkül kinevezésre, kinevezés megszüntetésére, óraadó tanár alkalmazására vagy az alkalmazás megszüntetésére nem kerül sor. Az intézményvezetőt be kell vonni az intézmény feladatainak meghatározásával, szervezeti átalakításával, esetleges megszüntetésével összefüggő fenntartói feladatokba. „
-   "Az intézményvezető részt vesz a működéshez, feladatellátáshoz szükséges költségek megtervezésében, illetőleg a rendelkezésre álló források felhasználásával összefüggő döntések meghozatalában. Az intézményvezető részére az államháztartásról szóló törvény rendelkezései szerint utalványozási vagy ellenjegyzési jog biztosítható.”

A sztrájkbizottság plenáris ülése 2012. november 28-án lesz.

                                                                                                      Nagy Erzsébet 

2012. november 17., szombat

Lehet-e olyan, hogy a pedagógusok munkaterheit bérkompenzáció nélkül is megnöveli a kormány?

Sokan kérdezik kollégák és szakmán kívüliek, hogy miért állítja a PDSZ, hogy a kormány bérkompenzáció nélkül (mert béremelésről megtévesztő beszélni) akarja a pedagógusok munkaterheit növelni.

A válasz: Lehet, olyannyira, hogy ezt a szándékot kormányhatározat is bizonyítja:

"egyetért azzal, hogy a pedagógus életpálya modellhez kapcsolódó – a nemzeti köznevelésrõl szóló
2011. CXC. törvény (a továbbiakban: köznevelési törvény) 65. §-ában, valamint 7. és 8. mellékletében
meghatározott – illetményemelési kötelezettségek 2013. szeptember 1-jével történõ hatálybalépésére csak
abban az esetben kerüljön sor, ha a 2013. évi makrogazdasági és költségvetési feltételek azt lehetõvé teszik;
b) felhívja az emberi erõforrások miniszterét, hogy amennyiben a fenti feltétel nem teljesül, a köznevelési
törvényben a pedagógus életpálya modell 2014. január 1-jével történõ hatálybalépésének megfelelõ
módosításáról szóló elõterjesztést terjessze a Kormány elé;
 
Felelõs:
emberi erõforrások miniszterenemzetgazdasági miniszter
Határidõ:
2013. április 30."

Az új "munkaszervezésre" - valójában jelentős munkatehernövelésre - vonatkozó rendelkezések a törvény 62. § (5)-(7) bekezdésében vannak. Ezek bevezetésének elhalasztását a kormányhatározat nem tartalmazza.

1457/2012. (X. 19.) Korm. határozat a 2012. évi 139. Magyar Közlönyben

Gyorsjelentés a 2012. november 17-ei sztrájkbizottsági ülésről


Lezajlott a mai tárgyalási forduló is.

Elöljáróban ki kell jelentenünk, hogy NEM állja meg a helyét az az interpretáció, hogy "kifejezetten konstruktív" volt.

Amiről meg tudtunk egyezni, azok a következők:

A sztrájkbizottság és kormány közötti tárgyalások HIVATALOSAN ma kezdődtek meg. Most sikerült a jogszabályi előírásoknak megfelelni.

Szakbizottságokat hoztunk létre, melyek dolga a háttérmunka elvégzése.

Ezek a bizottságok: jogi, foglalkoztatási,(köt. óra, életp. modell, bér) működtetési (KIK, önkormányzat, intézmények előkészítését szabályozó).

A jogi bizottságban az elégséges szolgáltatásról lesz egyeztetés, a sztrájkbizottságot dr. Nyitrai képviseli. A másik kettőbe még keresünk szakértőket.  -         

A sztrájkbizottság (egyeztető bizottság) következő ülése 2012. november 20-án, kedden lesz.   

Az átadás - átvétel ügyében nem történt előrelépés, a kormány kategorikus nemet mondott a határidő kitolásának kérdésében.. 

A sztrájkbizottság megkerülésével, a T 8888- as tv.-hez küldött PSZ javaslatok közül a következő témákban fogadott be a kormány:

 - az óraadó ped. státuszának rendezése  

 - a központi állományba kerülők foglalkoztatása változatlan marad a tanév végéig

 - a megváltozott előírások miatt hiányzó végzettség kérdése (NK-t 99§ 10.bek alapján), ezt javasolta a PDSZ is.

 - kényszernyugdíjazás kérdése

A kormány nevében támogatták az önkormányzatok nagyobb szerepvállalásának kérdését. Ebben az OTB nem adott támogatást.(okt. biz.) 

Nem támogatta a kormányoldal a PDSZ javaslatát a megosztott átvételre. (Aki meg akarja tartani az iskoláját, az tehesse), de a kormány elé viszik a kérdést. 

A PDSZ javaslatára a tárgyaló felek elfogadták, hogy kezdődjenek egyeztetések jogszerű sztrájk megtartásának feltételeiről. (Kötelezhető-e a közoktatás a még elégséges szolgáltatásokra?)

Budapest, 2012. november 17.

                  Szendrei Zoltán, Tollner József, Mendrey László

2012. november 13., kedd

Hernyó a levesben - utolsó csepp a pohárban

Nagyon sok a panasz a pécsi közétkeztetést folytató Hungast szolgáltatására. Tanárként és érdekvédőként természetes, hogy az érintettek, gyerekek és szülők egyaránt megkeresnek problémáikkal. Így történt ez az ominózus, méretes hernyó esetével is, amelyet egyik nyolcadikos diákom talált a 2012. december 8-ai karfiollevesben.
A közétkeztetés minőségéről azóta sok minden sajtónyilvánosság elé került. A Hungast képviselői szerint én több alkalommal tettem "szakmai ferdítéseket tartalmazó feljelentést". Az alábbiakban közzéteszem a szakhatóságnak írt leveleimet és a válaszokat. 
                                                                                                   Nagy Erzsébet 

Sent: Wednesday, October 24, 2012 11:21 AM
Subject: RE: tájékoztatás

Tisztelt Nagy Erzsébet!


Október 10-i újabbi észrevételeire az alábbi tájékoztatást adom:
 Több felvetett probléma –
-fagyasztott termék(hal,hús) vízben történő felengedtetése,
-félkész termék előre elkészítése és lehűtése
a 2012 februárban megjelent Vendéglátás jó higiéniai gyakorlata(GHP)alapján már végezhető tevékenység,amennyiben az üzemeltető rendelkezik ezen tevékenységekre a HACCP-jében belső szabályozással(korábbi jogi szabályozás szerint nem volt lehetőség még ezekre).
A 62/2011VM rendelet is lehetővé teszi félkész és készétel lefagyasztását.
Kellő számú hűtő és fagyasztó berendezés szintén rendelkezésükre áll.
Bekértük a cég belső szabályozási dokumentumait, (okt. 19-én személyesen bemutattak) és azok áttekintése alapján megállapítható, hogy szabályozottan végzik a felengedést, ételek előre elkészítését,lehűtését.
-A duplafalu hőtároló szállító edényzetre rendelkeznek belső vizsgálatokkal,miszerint a hőtároló kapacitás valóban biztosítja a 63°C feletti hőntartást. Szabályozásuk szerint meleg ételek fogyaszthatósági ideje 63°C feletti tárolással 8óra.(reggel 7-15óra). A 62/2011VM rendelet csak akkor ír elő 3 órás felhasználhatóságot,ha a 63°C-os folyamatos melegentartás (elkészüléstől tálalásig) nem biztosítható.
-Átcsoportosították a reggeli zsúfoltság kiküszöbölésére a szállító edények mosogatását (beállítanak szalagos mosogatógépet is) és tárolását egy emeleti külön helyiségbe.
Elmondásuk szerint nem gyakorlat a megmaradt termékek bedolgozása,csak az előre célzottan lefőzött,lehűtött (pl. főtt hús)termékek felhasználása,melyek fogyaszthatósági ideje szintén szabályozott.
-A HACCP szabályozás higiénés szabályzata szerint a konyhai dolgozók ruházat felett nem viselhetnek személyes holmit,ékszert és kézen gyűrűt.
A dolgozók az érvényes jogszabályokról és a belső szabályozásról tájékoztatást kaptak a cég képviselőjének elmondása szerint
 Fentiek alapján a bejelentésben foglalt tények valósak, de azok nem valósítanak meg jogszabálysértést
A kockázatosság szerint szükséges-gyakori ellenőrzéseket továbbiakban is végezni fogjuk bejelentések nélkül is.

Tisztelettel:  dr Lőczi Zsuzsanna

Baranya Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági
és Állategészségügyi Igazgatóság
Dr. Lőczi Zsuzsanna részére
7623 Pécs, Megyeri u. 24.
locziz@oai.hu

Tisztelt Dr. Lőczi Zsuzsanna!

Köszönöm tájékoztatását az Önök által elvégzett vizsgálat megállapításairól. Önmagában már azért is érdemes volt Igazgatóságukhoz fordulnom, mert időközben tálalóhelyiséget alakítottak ki az iskolákban és már nem a folyosón, a WC-knél történik a tízórai italok elosztása.
Ugyancsak köszönöm tájékoztatását a jogszabályváltozásokról, amelyeket ismertetni fogok a dolgozókkal.
Mivel nem voltak ismereteim arról, hogy egy bejelentésre tett hatósági ellenőrzés csak a bejelentés tartalmára terjed-e ki, vagy átfogó jellegű, ezúton továbbítom Önök felé azokat a problémákat, amelyeket a Hungast Mo. Kft-nél dolgozók jeleztek a PDSZ-nek.
Amikor a hatósági vizsgálat folyt, az ellenőrzést végzők a hűtőtárolók tartalmának megtekintésekor mintegy öt mázsa fagyasztott halat láthattak. Nem tudjuk, hogy vizsgálatuk kiterjed-e arra, hogy a fagyasztott halhús felhasználása mikor történik. A Hungast által kiadott étlapból kitűnt, hogy ennek felhasználása másnap vált esedékessé, és előző nap déltájt még a fagyasztóban volt (a dolgozók úgy tudják, hogy 48 órával előtte már ki kellett volna venni a halat a fagyasztóból, és nem meleg vízben áztatva felengedni, hogy utána süthető legyen).  
Szintén éppen hatósági ellenőrzés volt, amikor délután 13 óra körül mintegy 1200 l tejet üstbe öntöttek és 14:30-kor főzték meg a tejbedarát, hogy másnap abból készítsenek lekvárral töltött gombócot. A vizsgálatkor az üstök tele voltak tejjel, és a dolgozók elmondása szerint nem kérdezett rá senki, hogy mikor használják fel ezt az alapanyagot.
A szakácsok rendszerint reggel 6 órakor kezdik meg az ebédfőzést, fél 7-kor készen van a 4000 adag rizs, 9 órakor kezdődik a kiszállítás. Ebből következik, hogy a főzéstől számított három órán belül nem tálalják az ételt. Mikor a dolgozók ezt észrevételezték, az volt a válasz, hogy az ételtárolók 6 órán keresztül tartják a hőt, ezért nem probléma az étel elkészülte és a tálalás közötti viszonylag hosszú idő. (A gyerekek elé dél és 2 között kerül a reggel készült étel.)
A reggeli órákban szinte alig lehet mozdulni a munkahelyen, edényekkel teli a folyosó. Az a dolgozók javaslata, hogy reggel 6 óra körül szíveskedjenek ellenőrizni a konyhai állapotokat.
Pénteken rántott csirkemáj lesz az ebéd. Ha az eddigi gyakorlat szerint történik az előkészítés (pontosabban annak elmaradása), reggel fagyott állapotban kell nekiállni a főzésnek, és a májat meleg vízben kell felengedni. A nagy gyakorlattal rendelkező dolgozók kifogásolják a főzésre konyhába küldött alapanyagok előkészítetlenségét, amely nem az ő feladatuk és hibájuk, ám a cég belső ellenőrzése folyamatosan rajtuk kéri számon a szabályszerű működést, ezért is vagyok kénytelen Önökhöz fordulni. Éppen ezért tartanak attól, hogy amennyiben a hiányosságok tartóssá válnak, és azt nem jelzik, azokért őket fogják számon kérni. Ilyen problémát jelent pl. a zsákokban érkező rizs, ami ebben a formában nem kerülhetne a konyhába, hanem az ott dolgozóknak már eleve szabályosan tárolt formában kellene kapni az alapanyagot.
Elmondásuk szerint előfordult, hogy hétfői napon főztek sertéscombot levesnek. A maradék főtt húst kedden és szerdán is fel kellett dolgozni. Szerdán húskrémet kellett készíteni belőle, amelyet csütörtökön használtak fel a hidegélelemhez. Arra is volt példa, hogy a megmaradt felvágottat vagy virslit bedarálták a feltétnek szánt vagdalthoz.
A dolgozók az is sérelmezik, hogy munkavégzés során nem viselhetnek kisméretű fülbevalót, de nyakláncot sem. A korábbi munkáltatónál csak a gyűrű viselése volt tilos, érthető higiénés okokból. Arra kérem Önöket, hogy amennyiben e kérdés is az Önök hatáskörébe tartozik, szíveskedjenek tájékoztatni arról, hogy ezzel kapcsolatban mi a helyes eljárás, viselhetnek-e fülbevalót, ill. munkaruhán belül hordott nyakláncot az élelemmel egyébként munkaruhában dolgozók.
Mivel nem vagyok arról meggyőződve, hogy az általam felsorolt valamennyi kérdés az Önök hatáskörébe tartozik, elnézésüket kérem, ha olyan ügyben kérem intézkedésüket, amelyre más hatóság jogosult.
Visszajelzésükre várva, tisztelettel:

Nagy Erzsébet szakszervezeti képviselő 




Baranya Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság
Dr. Bajnóczi Pál igazgató úr részére
7623 Pécs, Megyeri u. 24.
baranya_megye@oai.hu

Tisztelt Igazgató Úr!

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának határozata alapján a pécsi köznevelési közintézményekben folyó gyermekétkeztetés feladatát a Hungast-Mecsek Kft. látja el 2012. szeptember 1-jétől. E cég vette át többek között az Apáczai Nevelési és ÁMK Éttermét is, amelyben nemcsak gyermekétkeztetés, hanem az ANK-ban dolgozók és a környéken ebédre befizető lakosok ellátása is folyt. A étterem átvétele után a Hungast-Mecsek Kft. gondoskodik az ANK-ban tanulók tízóraival és uzsonnával történő ellátásáról is. Az intézményben és a Hungast-Mecsek Kft-nél is működik helyi szakszervezeti szerve (helyi csoportja) a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének, amelynek ügyvivője vagyok. Tisztségemből fakadóan a dolgozók rendszeresen fordulnak hozzám különböző panaszaikkal, amelyeket igyekszem az illetékeseknek jelezni és közvetíteni a problémák megoldása érdekében. Így jeleztem a cég felé, hogy a tanítási év kezdetétől nem kaptak a gyermekek tízóraira folyadékot. E felvetésemet követően, 2012. szeptember 11-én reggel a csatolt fájlban küldött fotón látható fémedényeket küldte át a kft. az ANK iskoláiba, amelyek konyha- vagy tálalóhelyiségekkel nem rendelkeznek. Ezeket az edényeket mindkét általános iskolában a porta mellett, a WC-vel szemben helyezték el. A portások, akiknek ez a munka nem tartozik a munkaköri feladataik közé és nem is rendelkeznek olyan igazolással, amely jogosítja őket ételkimérésre, merőkanállal merik a küldött teát műanyagkannákba, amelyeket azután a gyerekek vagy a pedagógusok a tanterembe visznek és ott a gyerekek saját poharába töltik, már akinek van ilyen. Azt az információt kapták a pedagógusok, hogy hamarosan poharat is küld az étkeztető cég, ami véleményem szerint még aggályosabbá teszi a helyzetet, mivel ez azt jelzi, hogy tartósan ilyen módon kívánják az étkezést igénybe vevőket itallal ellátni.
Mióta a Hungast-Mecsek Kft. látja el a gyermek- és tanulóétkeztetési feladatot, a gyermekek uzsonnáját az ebédeltető pedagógussal szállíttatja az iskolába a cég. A gyermekeket kísérő pedagógusok nagy zsák szendviccsel, több tálca joghurttal kénytelenek közlekedni. Az étkeztetést követően a pedagógusnak levegőztetni kell a rájuk bízott gyermekeket, vagy különböző foglalkozásokra kísérni. A nagy zacskó uzsonnával ezt megoldani nemcsak, hogy fizikailag is problémás, de az élelem minőségének sem tesz jót.
Az egyik Hungast-Mecsek Kft-nél dolgozó azt az információt adta nekem, hogy fejetlenség van a cégnél, a hűtőszekrényekben együtt tárolják a zöldséget, nyershúst és készételt, amire korábban példa nem volt. Nem ismerem az ezzel kapcsolatos jogszabályokat, így azzal sem vagyok tisztában, hogy az elmúlt időszakban változtak-e az élelmiszerek, illetve élelmiszer-alapanyagok tárolására és kezelésére vonatkozó rendelkezések, de az étkezést igénybe vevők egészsége érdekében fontosnak tartom ezt is jelezni Önöknek.
Kérem a fentiek szíves vizsgálatát, és várom esetleges intézkedéseiket, illetve az azokkal kapcsolatos visszajelzésüket.

Pécs, 2012. szeptember 11.

                                                                   Tisztelettel:

                                                                                                      Nagy Erzsébet
                                                                                        tanár, szakszervezeti képviselő

2012. október 30., kedd

Szégyellje magát Pécs polgármestere!



Szégyellje magát Pécs polgármestere!
Már 2012. tavaszán, az Önkormányzati Érdekegyeztető Fórumban kérte a PDSZ, hogy biztosítsa a fenntartó az iskolák számára a nyári balatoni táboroztatásban résztvevő pedagógusok díjazásának anyagi fedezetét, ugyanis a kifizetésekre az iskolák költségvetési keretéből nem volt lehetőség. Akkor a szakszervezetek ígéretet kaptak arra, hogy olyan nem lesz, hogy az egyhetes táborban dolgozóktól ingyenmunkát várnak el. A közalkalmazotti törvény végrehajtási rendelete szerint a lakhelyüktől távol végzett, gyakorlatilag napi 24 órás odafigyelést igénylő munkáért a táboroztató pedagógusokat ügyeleti díj illeti meg. A pedagógusoknak járó pénz fedezetének biztosítása érdekében fordultunk Pécs polgármesteréhez. Ám az ügyeleti díjat az érintettek a mai napig nem kapták meg, és dr. Páva Zsolt leveléből kiderül, hogy nem is fogják.
A polgármester a PDSZ-nek küldött levelében azt írja: "Megnyugtató számomra, hogy a táboroztatásban részt vevő dolgozók kifizetése az utolsó turnusban résztvevők kivételével megtörtént, ott is folyamatban van."
Tény, hogy – jóval a teljesítés után - történtek kifizetések, de ezek - egy-két kivétellel (ti. volt olyan intézmény, ahol az ügyeleti díjnál kisebb összegű megbízási díjat kaptak az érintettek) - a közoktatási törvény 118. § (12)-(13) bekezdése szerinti kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés fedezetéből valósultak meg. Márpedig a táboroztatásért alapból nem kereset-kiegészítés jár, hanem a fent említett ügyeleti díj, amelyet a 138/1992. Korm. rendelet 11/C. §-a szabályoz. A kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés arra célra szolgál, hogy az intézmény kollektív szerződésében, ill. ahol ilyen nincs, a szervezeti és működési szabályzatában elfogadott feltételek szerinti minőségi munkát, átmeneti többletfeladatot díjazza. Helyi döntés alapján - az ügyeleti díj fölött - lehet adni ebből a keretből akár erre a munkára is, de nem az ügyeleti díj helyett. A kiemelt munkavégzésért járó kereset-kiegészítés mindössze 5250 Ft/pedagógus/hó, amelynek éves összege messze nem elég az intézményekben egyébként felmerülő, tanításon kívüli többletmunka ellentételezésére, és főleg nem a minőségi munka díjazására!
Ebből a keretből fizetni a táboroztatásért, nem más, mint a pedagógus egyik zsebéből áttenni a pénzt a másikba, illetve kollégái a zsebéből kivenni a pénzt, és odaadni a táboroztatóknak azzal, hogy lám, hiszen ki vagytok fizetve. Ezt az arcátlanságot tartalmazza a dr. Páva Zsolt által aláírt levél.
Pécs, 2012. október 29.
                                                                                             Nagy Erzsébet
városi ügyvivő




2012. október 26., péntek

Oszd meg! Add tovább! Szerveződj!


Kedves Kollégák!

A helyzet egyre súlyosabb. Ma már tudjuk, hogy amitől tartottunk, valóra vált: a kormány 1457/2012. (X. 19.) Korm. határozatából (http://www.magyarkozlony.hu/pdf/14606) világosan kiderül, hogy a pedagógusok munkaterhelésének növelését (óraszámemelés, heti 32 óra intézményvezető által meghatározott munkaidő, amely magában foglalja a külön díjazás nélkül elrendelhető helyettesítést is) különválasztja az új pedagógus illetményrendszertől. A Kormány az eddigi tárgyalások során minden szakszervezeti követelésre nemet mondott.
A közoktatásban érdekelt szakszervezetek (PDSZ, PSZ, MKSZSZ, és az Oktatási Vezetők Szakszervezete) az eredménytelen államtitkári egyeztetés és OKÉT ülés után október 19-én úgy döntött, sztrájkbizottságot szervez követeléseink kikényszerítésére. Nem tehettünk mást, hisz más módot nem látunk annak elérésére, hogy:
-       a pedagógus életpályamodell bevezetése kapcsán ne kerüljön utcára több ezer kollégánk,
-       a pedagógus életpályamodell kapcsán „béremelés” címszó alatt ne kelljen jövedelem csökkenést elszenvednünk,
-       a közoktatási intézmények zömének állami fenntartásba kerülésével ne alakuljon ki visszafordíthatatlan helyzet, mely tudatosan szétválasztja az iskola fenntartóját, használóját, és valódi működtetőjét – pedagógusát,
-       függesszék fel a Nemzeti Köznevelési Törvény második, és harmadik („államosítás”, életpályamodell) lépcsőfokának bevezetését, mivel a részletek ismeretlensége, és a szükséges anyagiak hiánya kaotikus állapotok kialakuláshoz vezethet,
-       azonnal kezdődjenek érdemi tárgyalások az érintettek között a közoktatás átalakításnak aktuális kérdéseiről, s döntés csak minden érdekelt fél bevonásával születhessen,
-       eleget téve közalkalmazottak jogos követelésének, január elsejei határidővel min. 20%-os bértábla növelés következzen be a közszféra minden dolgozója számára.
Ezek azok a célok, melyek elérésére nem látunk más eszközt, mint a legvégső alkalmazását, a sztrájkot. Magunk mögött tudhatjuk a szakszervezeti szövetségek többségének és több szakszervezet (Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, Liga Szakszervezetek, Magyar Szolidaritás Mozgalom, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete), és a Szülői Hálózat tagjainak szolidaritását!
Kérjük,
-          kísérd figyelemmel a PDSZ honlapjait, ahol rendszeresen tudósítunk a fejleményekről
(www.pdsz.hu, www.pdszpecs.blogspot.com),
-          nyomtasd ki a legfontosabb információkat és ismertesd a kollégákkal, ismerősökkel (a tanáriban, hirdetőfalon szakszervezeti felhívások kitűzhetők!),
-          továbbítsd üzeneteinket minél több ismerősödnek,
végül a legfontosabb,
-          csatlakozz a sztrájkhoz, ha erről felhívást adunk ki!
Mert együtt mindent meg tudunk akadályozni, és mindent el tudunk érni!
Aki fél, most lesz is miért félnie, ha egyedül marad. Fogjunk össze minél többen!

VELED ERŐSEBBEK VAGYUNK!

Budapest, 2012. október 26.



a PDSZ Elnöksége



Miért hátrányosak a szülők számára a köznevelési törvény
2013-ban hatályba lépő rendelkezései?

-     -     Mert a pedagógusok kötelező óraszámának emelésével több tízezer pedagógust bocsátanak el:
      A leépítés a gyermekem kedvenc tanárait is érintheti. Kérdés, hogy marad-e minden tantárgy tanítására pedagógus az iskolában, vagy több iskola között utazó pedagógusok fogják tanítani gyermekeinket. A munkanélküliek számának növekedése tovább rontja az ország gazdasági helyzetét, rengeteg családot sodor válságos helyzetbe.

-      -   Mert az iskolák elveszítik eddigi arculatukat:
      Az államosítással központilag határozzák meg a finanszírozott óraszámokhoz a pedagóguslétszámot. Az iskolák nem tudják a továbbiakban biztosítani azokat az órákat, amelyek miatt megéri akár távolabbról is az adott iskolába járni.

-    -      Mert kiszipolyozott, túlterhelt pedagógusokkal nem lehetséges a minőségi oktatás:

      A nemzeti köznevelési törvény 2013. szeptemberétől olyan munkaszervezési rendszert vezet be az iskolákban, amellyel megspórolná a napközi és tanulószobai foglalkozást tartó nevelőket. A kötelező órákat tartó tanároknak kellene ezt a feladatot ellátni - beleértve a helyettesítéseket is mindenféle külön díjazás nélkül, ami azt jelenti, hogy a pedagógusnak akár heti 32 órát is osztályteremben kell tölteni. Ez olyan, mintha a színésznek azt írnák elő, hogy naponta több, mint hat órát játsszon színpadon, majd elvárják tőle, hogy ezután tisztességesen felkészüljenek óráikra, dolgozatot javítsanak, folyamatosan képezzék magukat, ellássák az egyre növekvő adminisztrációs munkát, érjenek rá a rájuk bízott gyermekek és szüleik egyéni problémáit megbeszélni.
 Ahogy a Szülői Hálózat képviselői a PDSZ-nek írt szolidaritási nyilatkozatukban írták (http://pdsz.hu/_Media/documents/Szolidarit%C3%A1si%20Nyilatkozat.doc):
„    Számunkra egyértelmű: gyermekeink oktatása, nevelése akkor lehet hatékony, méltányos, szakszerű és emberséges, ha a pedagógusoknak lehetőségük van rá, hogy tudásukat, érzé-kenységüket és eszköztárukat megfelelő módon mozgósítsák munkájuk során. Ez azonban lehetetlenné válik, ha szakmai önállóságukat csorbítják, ha munkaterheiket irreálisan növelik, ha fizetésük rendezését hátrébb sorolják egyéb, fontosabbnak vélt kifizetésekkel szemben. Látjuk, hogy az oktatási kormányzat ellentmond a béremelésekre vonatkozó ígéreteinek, miközben a többi, a pedagógustársadalmat, a szülőket és a gyermekeket egyaránt sújtó intézkedést késedelem nélkül szándékozik bevezetni. Elemi érdekünk, hogy a pedagógusok megbecsült és értékes tagjai legyenek a társadalomnak, mert akkor lesznek képesek a gyermekünk számára megadni mindazt, amit mi, szülők elvárunk az iskolától.”

-     -    Mert a szülő egyben – jó esetben – munkavállaló is, aki számára abban az időben, amikor a gazdagokon kívül szinte nincs olyan társadalmi csoport, amelyet a kormány intézkedései hátrányosan nem érintenek, a SZOLIDARITÁS a saját érdekében is fontos:
Ha mi, munkavállalók összefogunk és szervezkedünk, együttesen sokkal erősebbek vagyunk, mint kizsákmányolóink. Tőlünk nyugatra is ez volt a munkásság és az alkalmazotti réteg gazdasági felemelkedésének alapja. Ha elérnénk azt a szervezettséget, amit ők, mindez, ami eddig történt a keresetek, az ellátások terén, ilyen drámai mértékben be sem következhetett volna.


2012. október 20., szombat

Sztrájkkészültség! - Kormányzati "NEM" a szakszervezeti követelésekre


Kedves Kollégák!
Kérem, ismertessétek a többiekkel és minden érintett ismerősötökkel a 2012. október 19-ei OKÉT ülésről készül beszámolót, amelyet továbbítok, valamint a SZEF nyilatkozatát: 
Ha nem fogunk össze... na, nem is folytatom, mindenki tudja. Üdv. Nagy Erzsébet

A 2012. október 19-ei OKÉT ülés napirendjén két napirendi pont szerepelt:
1.       A közszféra bérhelyzete
2.       Egyebek

A munkaidő kedvezmények összevonásáról nem es(het)ett szó.
Az „eredmény”  NEM.
Nem a közalkalmazotti béremelésre.
Nem a pedagógus béremelésre.
Nem  az életpályamodell felfüggesztésére.
Nem az államosítás felfüggesztésére.
Nem a nyugdíj melletti munkavállalásra.
Ezek után nem maradt más, mint a sztrájkbizottság megalakulásának bejelentése. Ez a mai délután – a PDSZ kezdeményezésére – megtörtént.
A sztrájkbizottság követelései:
Azonnali (január 1-től) 20%-os béremelés a közszférában a bértábla alapján.
Az államosítás felfüggesztése.
Az életpálya modell bevezetésének felfüggesztése.
Érdemi egyeztetések megkezdése a közoktatás átalakítása, a köznevelési törvény átalakítása, minden oldal véleményének figyelembevételével.
Szerdán a sztrájkbizottság megalakulásáról levél megy a miniszterelnöknek. Orbán Viktornak öt napja van a tárgyalófél kijelölésére. Ezek után hét nap áll rendelkezésre a megegyezésre. Ezalatt az idő alatt lehet figyelmeztető sztrájkot tartani. Ha nincs egyezség, akkor lehet sztrájkot hirdetni. Fontos információ: a közoktatás NINCS az elégséges szolgáltatásra kötelezettek között!
Tartsátok szárazon a puskaport…
Mendrey László

Ajánlott irodalom: (partinagy) Magyar mesék